X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Islam od początku był projektem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 12:00
– Mahomet był zarówno przywódcą religijnym, jak i politycznym. Nie jest więc do końca tak, że islam jest wykorzystywany politycznie. Z pewnością jednak w ostatnich dekadach odbywa się to w specyficzny sposób – mówił w Dwójce były ambasador RP w Egipcie Jan Natkański.
Audio
  • Islam od początku był projektem politycznym. Rozmowa o dżihadystach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Księga Koranu
Księga KoranuFoto: Wikipedia/Flickr/el7bara, lic. CC

"Czarna flaga islamu zawiśnie nad Downing Street" - odgrażają się radykalni członkowie armii dżihadystów Państwa Islamskiego. Po Iraku i Syrii chcą przejść przez Jordanię, Arabię Saudyjską, a w dalszej kolejności przez południową Turcję, Liban oraz Izrael. Okrucieństwo armii oznacza katastrofę dla jazydów, chrześcijan i wszystkich, którzy nie podporządkują się prawu szariatu. Scenariusz z Downing Street to wcale nie political fiction - Europa śni swój multikulturalny sen, a jej synowie wyjeżdżają jako ochotnicy na wojnę domową w Syrii.

– Islam był od początku polityczny – powiedział Jan Natkański. – Prorok Mahomet był zarówno przywódcą religijnym, jak politycznym. Mówienie, że islam jest wykorzystywany politycznie, nie zgadza się do końca z prawdą. On jest wykorzystywany w specyficzny sposób w ciągu ostatnich dekad – zauważył.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" stwierdził, że początków Państwa Islamskiego należy szukać w ogóle w przejawach terroryzmu na Bliskim Wschodzie. – To w nowoczesnych czasach, po II wojnie światowej, pojawił się terroryzm jako forma walki politycznej. Wiązało się to z początkami Izraela i początkami ruchu palestyńskiego. Tam właśnie się to narodziło, lecz z nieco odmiennych względów – mówił.

O pochodzie dżihadystów na Zachód i Państwie Islamu rozmawiali w Dwójce także dr Monika Gabriela Bartoszewicz z Centrum Myśli Jana Pawła II, zajmująca się terroryzmem i przemocą religijną, oraz Mariusz Borkowski, publicysta Polskiego Radia, wieloletni korespondent mediów na bliskim wschodzie.

Audycję prowadzili Barbara Schabowska i Michał Żakowski

mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Nie ma dziś miejsca na tolerancję religijną"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 09:00
W wyniku globalizacji i masowych migracji, w miastach Europy spotykają się ze sobą religie z całego świata. - Z jednej strony grozi nam fanatyzm, z drugiej obojętność, bo sprawy religii przestają obchodzić Europejczyków - mówiła w Dwójce dr Agata S. Nalborczyk, islamistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy islam zaleje Europę?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 09:28
- Przedstawia się muzułmanów jako dużą liczebnie mniejszość w Europie, a tymczasem wciąż stanowią oni zaledwie 4 procent społeczeństwa - mówi dr Agata Skowron-Nalborczyk z Zakładu Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń