Islam od początku był projektem politycznym

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2014 12:00
– Mahomet był zarówno przywódcą religijnym, jak i politycznym. Nie jest więc do końca tak, że islam jest wykorzystywany politycznie. Z pewnością jednak w ostatnich dekadach odbywa się to w specyficzny sposób – mówił w Dwójce były ambasador RP w Egipcie Jan Natkański.
Audio
  • Islam od początku był projektem politycznym. Rozmowa o dżihadystach (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Księga Koranu
Księga KoranuFoto: Wikipedia/Flickr/el7bara, lic. CC

"Czarna flaga islamu zawiśnie nad Downing Street" - odgrażają się radykalni członkowie armii dżihadystów Państwa Islamskiego. Po Iraku i Syrii chcą przejść przez Jordanię, Arabię Saudyjską, a w dalszej kolejności przez południową Turcję, Liban oraz Izrael. Okrucieństwo armii oznacza katastrofę dla jazydów, chrześcijan i wszystkich, którzy nie podporządkują się prawu szariatu. Scenariusz z Downing Street to wcale nie political fiction - Europa śni swój multikulturalny sen, a jej synowie wyjeżdżają jako ochotnicy na wojnę domową w Syrii.

– Islam był od początku polityczny – powiedział Jan Natkański. – Prorok Mahomet był zarówno przywódcą religijnym, jak politycznym. Mówienie, że islam jest wykorzystywany politycznie, nie zgadza się do końca z prawdą. On jest wykorzystywany w specyficzny sposób w ciągu ostatnich dekad – zauważył.

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" stwierdził, że początków Państwa Islamskiego należy szukać w ogóle w przejawach terroryzmu na Bliskim Wschodzie. – To w nowoczesnych czasach, po II wojnie światowej, pojawił się terroryzm jako forma walki politycznej. Wiązało się to z początkami Izraela i początkami ruchu palestyńskiego. Tam właśnie się to narodziło, lecz z nieco odmiennych względów – mówił.

O pochodzie dżihadystów na Zachód i Państwie Islamu rozmawiali w Dwójce także dr Monika Gabriela Bartoszewicz z Centrum Myśli Jana Pawła II, zajmująca się terroryzmem i przemocą religijną, oraz Mariusz Borkowski, publicysta Polskiego Radia, wieloletni korespondent mediów na bliskim wschodzie.

Audycję prowadzili Barbara Schabowska i Michał Żakowski

mc

reklama

Czytaj także

"Nie ma dziś miejsca na tolerancję religijną"

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2013 09:00
W wyniku globalizacji i masowych migracji, w miastach Europy spotykają się ze sobą religie z całego świata. - Z jednej strony grozi nam fanatyzm, z drugiej obojętność, bo sprawy religii przestają obchodzić Europejczyków - mówiła w Dwójce dr Agata S. Nalborczyk, islamistka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy islam zaleje Europę?

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2013 09:28
- Przedstawia się muzułmanów jako dużą liczebnie mniejszość w Europie, a tymczasem wciąż stanowią oni zaledwie 4 procent społeczeństwa - mówi dr Agata Skowron-Nalborczyk z Zakładu Islamu Europejskiego Wydziału Orientalistycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń