Tomasz Kot – aktor do ról specjalnych

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2014 12:00
- To nie jest łatwe wcielić się w osobę, która funkcjonuje w świadomości wszystkich Polaków - przyznaje Tomasz Kot, odtwórca roli prof. Zbigniewa Religi. - Pracowałem pod ogromną presją, zwłaszcza, że miałem w głowie komentarze internautów, którzy jednoznacznie stwierdzili, że do tej roli nie nadaję się.
Audio
  • Tomasz Kot - sylwetka aktora do ról specjalnych (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Za rolę w filmie Bogowie Tomasz Kot otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w Gdyni
Za rolę w filmie "Bogowie" Tomasz Kot otrzymał nagrodę dla najlepszego aktora na festiwalu w GdyniFoto: mat. promocyjne

Znanemu aktorowi przyszło zmierzyć się z nie lada wyzwaniem. Profesor Religa był postacią ogólnie znaną, wielkim autorytetem, wybitnym kardiochirurgiem. Wbrew opornej jego planom PRL-owskiej rzeczywistości udało mu się powołać do życia własną klinikę, w której dokonując przeszczepów serca,  on i grupa młodych, ale już doświadczonych kardiochirurgów po zagranicznych stażach byli w stanie ratować ludzkie życie. - Ta postawa chyba udzieliła się całej ekipie filmowej, bo każdemu z nas bardzo zależało na efekcie końcowym - wspominał aktor. - Problem nadgodzin nie istniał, jak trzeba było, ludzie po prostu zostawali na planie. Czułem, że wszyscy wierzą w to przedsięwzięcie. To były naprawdę magiczne momenty.

W roli prof. Zbigniewa Religi Tomasz Kot pokazał swój niezwykły talent dramatyczny. Upodobnił się do bohatera -  charakterystycznie przygarbionego, odpalającego jednego papierosa od drugiego, stanowczego, ambitnego, bywa, że nerwowego i apodyktycznego, bardzo przeżywającego każde niepowodzenie - śmierć pacjenta. - Paradoksalnie nie bałem się wyzwania związanego z odtworzeniem cech fizycznych profesora. Jestem aktorem ruchowym, wyrobiłem w sobie nawyk wiecznego przygarbienia - opowiadał Tomasz Kot. - Tylko długo nie wiedziałem, jaką treścią wypełnić tę formę, co mam mieć w środku. Zacząłem uczestniczyć w operacjach. Dotarło do mnie, jak bardzo są to poważne sprawy. Większość medialnego świata żyje pierdołami w stylu: kto i jak się ubrał, ile schudł. A ja spotykałem się z dziećmi, które czekają na nowe życie.

Aktor przyznał też, że w tworzeniu roli bardzo mu pomógł reżyser filmu Łukasz Palkowski. - W profesorze Relidze znalazłem bohatera, którym sam chciałbym być. Który się nie poddaje, walczy nawet o przegraną sprawę. Niekoniecznie dla siebie, bardziej dla dobra innych - mówił filmowiec. - Wybrałem do tej roli Tomka, choć przeszkadzał mi jego wzrost. Jako osoba bardzo wysoka Kot odstawał od swoich kolegów z planu. A operatorzy musieli wykazać się niezłą ekwilibrystyką, zwłaszcza w trakcie kręcenia scen zbiorowych.

Rolą w filmie "Bogowie" Tomasz Kot po raz kolejny udowodnił, że jest aktorem do zadań specjalnych. Dobrze odnajduje się w produkcjach komediowych, ale to dramaty pokazują jego prawdziwy talent. Tak było m. in. w przypadku fabularnego debiutu u Jana Kidawy-Błońskiego, gdzie aktor wcielił się w postać Ryśka Riedla, lidera formacji Dżem, oraz w obrazie "Erratum". - Staram się nie ulegać nadmiernym zachwytom, bo często jest tak, że nie są one do końca prawdziwe - wyznał Tomasz Kot. - Wychodzę z założenia, że każdy aktor jest do zastąpienia.

Audycję "O wszystkim z kulturą" przygotowała i poprowadziła Anna Fuksiewicz.

kul/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Tomasz Kot jako guru sexu

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2012 09:00
"Uwaga, ta sztuka może odmienić twoje życie" - zapowiadają producenci spektaklu "Sex Guru". A biorąc pod uwagę, że rad w tej materii udziela sam Tomasz Kot, nie ma powodu, by im nie wierzyć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Reżyser "Bogów": o dokonaniach prof. Religi dowiedziałem się ze scenariusza

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2014 09:18
Poznawanie historii Zbigniewa Religi reżyser najlepszego filmu 39. Festiwalu Polskich Filmów w Gdyni porównał do sinusoidy. – To była fascynacja przechodząca w zrozumienie, później następowało zwątpienie, a na koniec wrócił pełen entuzjazm - mówił w Jedynce Łukasz Palkowski, laureat Złotych Lwów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Religa - czyścił kafelki, uwielbiał plujkę i (niestety) śpiewał

Ostatnia aktualizacja: 26.09.2014 14:46
"Religa. Biografia..." - to książka opowiadająca wiele nieznanych historii z życia bardzo znanego Polaka. - Dodatkowo skrzy od anegdot, między innymi o tym, jak pielęgniarki dbały o muzykę na sali operacyjnej, bo inaczej profesor śpiewał sam. A przy tym ponoć okrutnie fałszował - opowiadał Michał Nogaś.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zbigniew Religa na srebrnym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 11:00
W Dwójce rozmawialiśmy z Krzysztofem Rakiem, autorem scenariusza do filmu "Bogowie” w reżyserii Łukasza Palkowskiego. Obraz opowiada o słynnym kardiochirurgu Zbigniewie Relidze, który przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce.
rozwiń zwiń