X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Aleksander Bardini. Ocalały, prorok, muzyk...

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 20:00
- Tropił i obnażał dyspozycje kulturowe młodych ludzi z wyjątkowym okrucieństwem, ale też empatią - mówiła o fenomenie pedagogicznym wybitnego aktora i reżysera w 20. rocznicę jego śmierci prof. Barbara Osterloff.
Audio
  • Wspomnienie o Aleksandrze Bardinim w 20. rocznicę jego śmierci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
30 lipca 2015 roku mija dwadzieścia lat od śmierci Aleksandra Bardiniego (na zdj.)
30 lipca 2015 roku mija dwadzieścia lat od śmierci Aleksandra Bardiniego (na zdj.) Foto: Adam Hawałej/PAP

- Niczym Sokrates przemierzał korytarze szkoły teatralnej, z nieodłącznym papierosem, otoczony zawsze grupą zafascynowanych nim studentów. Opowiadał im anegdoty, ale też mówił rzeczy bardzo poważne - wspominała wychowanka prof. Bardiniego Sławomira Łozińska. - Po latach wiele z tych rzeczy okazała się profetyczna: że "pani nigdy to się nie uda", "pana nie będą lubili", "pan będzie brzydki, ale mądry", a "pani dojrzeje do tej roli za 20 lat" - wymieniała aktorka.

Ogromny wpływ na osobowość i twórczość Aleksandra Bardiniego wywarły bez wątpienia traumatyczne doświadczenia z lat 40.: najpierw musiał uciekać z getta w okupowanym przez Niemców Lwowie, a potem - po pogromie kieleckim - opuścić "wolną” Polskę.

Nie bez znaczenia było jego gruntowne wykształcenie muzyczne. Po mistrzowsku interpretował partytury Mozarta, Dallapiccoli, ale też... Fredry.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Iwona Malinowska i Tomasz Mościcki

Goście: Ewa Dałkowska, Sławomira Łozińska (aktorki, wychowanik prof. Bardiniego),  prof. Barbara Osterloff (historyk teatru)

Data emisji: 30.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/pg

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2015-08-01 07:02 Zgłoś
Niczym Sokrates przemierzał korytarze szkoły teatralnej, z nieodłącznym papierosem,(cytat). Komentarz: Niewatpliwie, Mesjaszem nie byl (na pewno)!

Czytaj także

Przemysław Bluszcz: celuję w stanowiska kierownicze

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 10:00
- Pożar w Burdelu zaproponował mi rolę menadżera kultury, a Wojciech Malajkat - postać dyrektora sanatorium w "Czarodziejskiej górze" - żartował aktor, zapraszając na nowy spektakl Teatru Syrena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dorota Segda: u Jandy nikt nie zawoła "hańba"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 09:00
- Brakuje mi czasem w Krakowie lżejszego repertuaru - wyjaśniała aktora Starego Teatru swój udział w spektaklu czarnej komedii "Truciciel" na deskach warszawskiego Och-Teatru.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Klata: zespół Starego Teatru nie potrzebuje wroga

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 11:00
- Nie ma już konfliktu z Krakowem. Dyrektor z nowym programem zawsze napotyka na opór części zespołu i publiczności. Reszta to medialna paranoja - ocenił Jan Klata 2,5 roku swojej dyrekcji w legendarnym teatrze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olaf Lubaszenko: życiowa harmonia to miraż

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 22:00
- Nigdy jej nie osiągamy, jednak samo dążenie może dawać satysfakcję - mówił artysta, który wyszedł właśnie z życiowego kryzysu i posumował go w książce "Chłopaki niech płaczą".
rozwiń zwiń