Aleksander Bardini. Ocalały, prorok, muzyk...

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 20:00
- Tropił i obnażał dyspozycje kulturowe młodych ludzi z wyjątkowym okrucieństwem, ale też empatią - mówiła o fenomenie pedagogicznym wybitnego aktora i reżysera w 20. rocznicę jego śmierci prof. Barbara Osterloff.
Audio
  • Wspomnienie o Aleksandrze Bardinim w 20. rocznicę jego śmierci (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
30 lipca 2015 roku mija dwadzieścia lat od śmierci Aleksandra Bardiniego (na zdj.)
30 lipca 2015 roku mija dwadzieścia lat od śmierci Aleksandra Bardiniego (na zdj.) Foto: Adam Hawałej/PAP

- Niczym Sokrates przemierzał korytarze szkoły teatralnej, z nieodłącznym papierosem, otoczony zawsze grupą zafascynowanych nim studentów. Opowiadał im anegdoty, ale też mówił rzeczy bardzo poważne - wspominała wychowanka prof. Bardiniego Sławomira Łozińska. - Po latach wiele z tych rzeczy okazała się profetyczna: że "pani nigdy to się nie uda", "pana nie będą lubili", "pan będzie brzydki, ale mądry", a "pani dojrzeje do tej roli za 20 lat" - wymieniała aktorka.

Ogromny wpływ na osobowość i twórczość Aleksandra Bardiniego wywarły bez wątpienia traumatyczne doświadczenia z lat 40.: najpierw musiał uciekać z getta w okupowanym przez Niemców Lwowie, a potem - po pogromie kieleckim - opuścić "wolną” Polskę.

Nie bez znaczenia było jego gruntowne wykształcenie muzyczne. Po mistrzowsku interpretował partytury Mozarta, Dallapiccoli, ale też... Fredry.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzili: Iwona Malinowska i Tomasz Mościcki

Goście: Ewa Dałkowska, Sławomira Łozińska (aktorki, wychowanik prof. Bardiniego),  prof. Barbara Osterloff (historyk teatru)

Data emisji: 30.07.2015

Godzina emisji: 18.00

mm/pg

Czytaj także

Przemysław Bluszcz: celuję w stanowiska kierownicze

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2015 10:00
- Pożar w Burdelu zaproponował mi rolę menadżera kultury, a Wojciech Malajkat - postać dyrektora sanatorium w "Czarodziejskiej górze" - żartował aktor, zapraszając na nowy spektakl Teatru Syrena.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Segda: u Jandy nikt nie zawoła "hańba"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2015 09:00
- Brakuje mi czasem w Krakowie lżejszego repertuaru - wyjaśniała aktora Starego Teatru swój udział w spektaklu czarnej komedii "Truciciel" na deskach warszawskiego Och-Teatru.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Klata: zespół Starego Teatru nie potrzebuje wroga

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2015 11:00
- Nie ma już konfliktu z Krakowem. Dyrektor z nowym programem zawsze napotyka na opór części zespołu i publiczności. Reszta to medialna paranoja - ocenił Jan Klata 2,5 roku swojej dyrekcji w legendarnym teatrze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Olaf Lubaszenko: życiowa harmonia to miraż

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2015 22:00
- Nigdy jej nie osiągamy, jednak samo dążenie może dawać satysfakcję - mówił artysta, który wyszedł właśnie z życiowego kryzysu i posumował go w książce "Chłopaki niech płaczą".
rozwiń zwiń