REKLAMA

Stare gry komputerowe ćwiczą cierpliwość i wyobraźnię

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2015 20:00
- Nie ma lepszej lekcji projektowania przestrzeni w grach niż pierwszy poziom klasycznej gry "Manic Miner" albo pierwszy "Super Mario Bros" - mówił w Dwójce o zjawisku retrogamingu Paweł Schreiber.
Audio
  • Dyskusja o modzie na stare gry (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Świat dawnych gier komputerowych to kraina często prymitywnej grafiki. A jednak wielu tęskno za tymi czasami
Świat dawnych gier komputerowych to kraina często prymitywnej grafiki. A jednak wielu tęskno za tymi czasamiFoto: TORLEY/flickr/cc

Gry wideo i opowieści interaktywne, podobnie jak same komputery, stale zmieniają się pod wpływem nowych technologii. Pomysły sprzed 30 lat wydają się więc kompletnie bezużyteczne. A jednak gry doczekały się sentymentalnych powrotów do źródeł, a stare komputery ośmiobitowe stały się dla wielu osób kolekcjonerską pasją. Tym co wielu graczy przyciąga do starych gier jest klimat wokół nich. - Kiedyś nie przeszkadzało nam, że gra się wgrywała 20 minut i czasem w ostatniej minucie wyskakiwał błąd więc trzeba było powtarzać proces. To był czas, żeby napić się herbaty, pogadać z kolegami - wspominał na antenie jeden ze słuchaczy.

Goście Bartka Chacińskiego opowiadali, skąd się wzięła moda na stare komputery, jak młodzi gracze reagują na gry z lat 80. i 90., ale też zwracali uwagę, że kontakt z grami sprzed lat może być bardzo inspirujący dla twórców nowych tytułów.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Bartek Chaciński

Goście: Paweł Schreiber (specjalistą od gier), Marcin Stręk (kolekcjonerem starych komputerów)

Data emisji: 25.09.2015

Godzina emisji: 18.00

bch/ei

Czytaj także

Kubrick zakończył zimną wojnę. W kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2014 17:40
- Kino s-f żywiło się zimnowojennymi lękami, pokazując strach przed Związkiem Radzieckim. "Odyseja kosmiczna" zmieniła podejście do gatunku - mówił Piotr Kletowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Psychologiczne pułapki sieci społecznościowych

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 12:30
- Media społecznościowe, konsumowane nieodpowiedzialnie, mogą zaniżać naszą samoocenę - ostrzega Piotr Stasiak, dziennikarz Newsweeka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

20 lat minęło. Zagraj w to jeszcze raz

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2014 20:40
Dwie dekady mijają od powstania PlayStation. Rozmawialiśmy o tym, jak słynna konsola do gier wpłynęła na współczesną kulturę.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego młodzież szuka dziś w radiu?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2015 22:50
Z okazji Światowego Dnia Radia w "Pop-południu" zapytaliśmy, czego młodzi ludzie oczekują od radia i czego chcą słuchać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Gra o tron". Koniec internetowych cwaniaków

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2015 19:25
- Wcześniej przed każdym z odcinków najlepiej było wyłączyć internet. Teraz serial dogania książki, a nawet je wyprzedza - opowiadał w Dwójce Marcin Zwierzchowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polski "Wiedźmin" podbija cyfrowy świat

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 18:00
Z drem Pawłem Schreiberem o fenomenie gry "Wiedźmin" rozmawialiśmy w związku z pojawieniem się tytułu "Wiedźmin 3: Dziki Gon".
rozwiń zwiń