Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 12:00
O sylwetce i twórczości tegorocznej laureatki literackiej nagrody Nobla porozmawiamy w audycji "O wszystkim z kulturą".
Audio
  • Literacki Nobel dla Swietłany Aleksijewicz (Wiadomości kulturalne /Dwójka)
Swietłana Aleksijewicz była w maju tego roku gościem dyskusji panelowej Potrzeba nieustannego dziwienia się
Swietłana Aleksijewicz była w maju tego roku gościem dyskusji panelowej "Potrzeba nieustannego dziwienia się"Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj fragmentów książki
aaaczasy-secondhand1.jpg.jpg
"Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka"

Obyło się bez zaskoczeń. Laureatką literackiej nagrody Nobla została Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka i dziennikarka tworząca w języku rosyjskim, która pisze o pomijanej historii Rosji, a także o udziale kobiet w II wojnie światowej, wojennych losach dzieci oraz codziennym życiu po upadku komunizmu. Słynie z krytycyzmu wobec Aleksandra Łukaszenki.

Działalność literacką rozpoczęła w latach 70. jako prozaiczka i dokumentalistka. Pierwszą książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", ostro krytykowaną przez środowiska komunistyczne, napisała w 1983 r. Kolejne utwory to m.in. "Ostatni świadkowie", przedstawiający spojrzenie dzieci na II wojnę światową i okupację niemiecką, "Ołowiane żołnierzyki", książka poświęcona radzieckiej interwencji w Afganistanie, oraz "Krzyk Czarnobyla".

Jest również autorką ponad 20 filmów dokumentalnych i 3 dramatów. Jej utwory ukazywały się w 20 krajach świata, m.in. w Bułgarii, Indiach, Japonii, Francji, USA, Szwecji, Wietniamie i Polsce.

W 2015 r. pisarka została ponadto laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", zbiór reportaży o homo sovieticus. Natomiast w 2011 r. jej "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" dostała m.in. Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus".

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w czwartek (8.10) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzą Dorota Gacek i  Elżbieta Łukomska.

mc/bch

Czytaj także

Ofiary transformacji. Czy bać się Rosjan?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 18:00
- Zostali skrzywdzeni przez ZSRR, za którym jednak tęsknią, bo odebrano im dumę z mocarstwa - komentowała Iwona Smolka książkę "Czasy secondhand", która trafiła do finałowej dziesiątki Nagrody Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Aleksijewicz refleksje o czerwonym człowieku

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 21:00
Relacja ze spotkania ze Swietłaną Aleksijewicz, białoruską pisarką, autorką książki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozpad ZSRR w reportażach Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:00
– Zwykli ludzie doznali wstrząsu po upadku Związku Radzieckiego – mówiła Swietłana Aleksijewicz, autorka książki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rosyjskie historie Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:00
W "To się czyta latem" przedstawiliśmy fragmenty książki znakomitej białoruskiej pisarki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń