Nobel bez fikcji. Swietłana Aleksijewicz w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2015 16:00
W audycji "O wszystkim z kulturą" spotkamy się z tegoroczną laureatką literackiej Nagrody Nobla, gościem Festiwalu Conrada.
Swietłana Aleksijewicz podczas berlińskiej konferencji prasowej po przyznaniu jej literackiej nagrody Nobla
Swietłana Aleksijewicz podczas berlińskiej konferencji prasowej po przyznaniu jej literackiej nagrody NoblaFoto: PAP/DPA/KAY NIETFELD

Swietłana Aleksijewicz, białoruska pisarka i dziennikarka tworząca w języku rosyjskim, pisze o pomijanej historii Rosji, a także o udziale kobiet w II wojnie światowej, wojennych losach dzieci oraz codziennym życiu po upadku komunizmu. Słynie z krytycyzmu wobec Aleksandra Łukaszenki.

Relacje, spotkania, podsumowania
Swietłana Aleksijewicz_credit Margarita Kabakova 1200.jpg
Festiwal Conrada w Dwójce

Działalność literacką rozpoczęła w latach 70. jako prozaiczka i dokumentalistka. Pierwszą książkę "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety", ostro krytykowaną przez środowiska komunistyczne, napisała w 1983 r. Kolejne utwory to m.in. "Ostatni świadkowie", przedstawiający spojrzenie dzieci na II wojnę światową i okupację niemiecką, "Ołowiane żołnierzyki", książka poświęcona radzieckiej interwencji w Afganistanie, oraz "Krzyk Czarnobyla".

Jest również autorką ponad 20 filmów dokumentalnych i 3 dramatów. Jej utwory ukazywały się w 20 krajach świata, m.in. w Bułgarii, Indiach, Japonii, Francji, USA, Szwecji, Wietniamie i Polsce.

W 2015 r. pisarka została ponadto laureatką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka", zbiór reportaży o homo sovieticus. Natomiast w 2011 r. jej "Wojna nie ma w sobie nic z kobiety" dostała m.in. Literacką Nagrodę Europy Środkowej "Angelus".

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" zapraszamy w środę (21.10) w godz. 18.00-18.30. Program poprowadzi Aldona Łaniewska-Wołłk.

mc/jp

Czytaj także

Ofiary transformacji. Czy bać się Rosjan?

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2015 18:00
- Zostali skrzywdzeni przez ZSRR, za którym jednak tęsknią, bo odebrano im dumę z mocarstwa - komentowała Iwona Smolka książkę "Czasy secondhand", która trafiła do finałowej dziesiątki Nagrody Kapuścińskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aleksijewicz refleksje o czerwonym człowieku

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2015 21:00
Relacja ze spotkania ze Swietłaną Aleksijewicz, białoruską pisarką, autorką książki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rozpad ZSRR w reportażach Swietłany Aleksijewicz

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 13:00
– Zwykli ludzie doznali wstrząsu po upadku Związku Radzieckiego – mówiła Swietłana Aleksijewicz, autorka książki "Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nobel. Szansa na jedność białoruskiej literatury

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2015 19:00
- Wciąż zdarzają się pytania, czy Swietłanę Aleksijewicz można zaliczyć do literatury białoruskiej, skoro pisze po rosyjsku - powiedział Andrej Chadanowicz, prezes tamtejszego PEN Clubu.
rozwiń zwiń