Sztuka odzyskiwania zrabowanych dzieł

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 19:00
- Żeby odzyskać dzieło, potrzebne są dowody, że ono pochodzi z Polski, np. fotografia albo taki opis, który ma w sobie informacje o jakimś napisie czy inskrypcji unikatowej - mówił w Dwójce prof. Wojciech Kowalski z Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Audio
  • Prof. Wojciech Kowalski o odzyskiwaniu przez Polskę zrabowanych dzieł sztuki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment Schodów Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów Francesco Lazzaro Guardiego, obrazu odzyskanego staraniem MKiDN oraz MSZ
Fragment "Schodów Gigantów na dziedzińcu Pałacu Dożów" Francesco Lazzaro Guardiego, obrazu odzyskanego staraniem MKiDN oraz MSZFoto: domena publiczna

czytaj także
rzeźba 1200.jpg
Czas, by dzieła sztuki wróciły do domów

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" mówił, że określenie skali dzieł zrabowanych w Polsce w czasie II wojny światowej jest dziś niemożliwe. - Nie jesteśmy w stanie odtworzyć stanu nawet przedwojennego, ponieważ wiele zbiorów nie miało dobrze sporządzonych inwentarzy - wyjaśniał. Jednocześnie prof. Kowalski podkreślał, że każdego roku udaje się odzyskać z prywatnych kolekcji wiele cennych zabytków.

Co ciekawe, to swoiste odbijanie dzieł sztuki jest najłatwiejsze do przeprowadzenia na terenie Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii, nieco trudniejsze w Europie kontynentalnej, zaś niemalże niemożliwe do przeprowadzenia na terenie Rosji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: prof. Wojciech Kowalski (Zespół ds. Rewindykacji dóbr kultury)

Data emisji: 10.12.2015

Godzina: 18.00

bch/asz

Czytaj także

Odzyskane "Schody pałacowe"

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2014 16:00
Obraz Francesco Guardiego, zagrabiony w czasie II wojny światowej, został 3 kwietnia przekazany przez ministrów Radosława Sikorskiego i Bogdana Zdrojewskiego prawowitemu właścicielowi - Muzeum Narodowemu w Warszawie. O historii dzieła opowiedziała dr Grażyna Bastek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Monet z Poznania, czyli kradzież z miłości do sztuki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 15:30
– Złodziej przez dziesięć lat trzymał "Plażę w Pourville" Moneta w domu za szafą, co pewien czas kontemplując dzieło. Mówił, że jest wielbicielem francuskiego impresjonizmu – mówił w Dwójce Piotr Michałowski z poznańskiego Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dama z gronostajem pod opieką polskiego ministra

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2015 09:00
Słynne dzieło Leonarda da Vinci trafi na Listę Skarbów Dziedzictwa zawierającej szczególnie chronione obiekty kultury, nie tylko polskiej. Czy "Dama" potrzebuje szczególnej ochrony?
rozwiń zwiń