Katyń miał usprawiedliwić Holokaust?!

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 20:00
- Kazimierz Skarżyński stawił bohaterski odpór niemieckim planom wykorzystania sprawy katyńskiej na szkodę aliantów - podkreśliła Jolanta Adamska, autorka książki o twórcy pierwszego znanego polskiego raportu dotyczącego zbrodni katyńskiej.
Audio
  • Audycja o Kazimierzu Skarżyńskim, pierwszym Polaku, który dał świadectwo zbrodni katyńskiej (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Katyń, Rosja, 1943 r. Ekshumacja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. Powołana przez Niemców komisja stwierdziła, że ofiary zostały zastrzelone przez Rosjan
Katyń, Rosja, 1943 r. Ekshumacja zwłok polskich oficerów zamordowanych w Katyniu w 1940 r. Powołana przez Niemców komisja stwierdziła, że ofiary zostały zastrzelone przez RosjanFoto: PAP/Archiwum

- Niemcy chcieli, by ekshumację przejęła grupa wyłoniona ze społeczeństwa polskiego, by Polacy firmowali i uwiarygadniali to odkrycie - opowiadał nasz gość. - Jednocześnie próbowali zmusić reprezentację zarządu PCK pod przewodnictwem Skarżyńskiego do przyjęcia ich scenariusza i tym samym wprzęgnąć ją w tryby hitlerowskiej propagandy - wyjaśniła. Chodziło nie tylko o skonfliktowanie aliantów przez wskazanie Sowietów jako sprawców zbrodni, lecz także o podkreślenie roli oficerów pochodzenia żydowskiego i - tym samym - o "usprawiedliwienie" Holokaustu.

Kazimierzowi Skarżyńskiemu udało się stworzyć rzetelny tajny raport i przekazać go poprzez kuriera polskiemu rządowi w Londynie. Jakie były dalsze losy tego raportu i jak zareagował na niego... Jerzy Urban?

SPECJALNY SERWIS POŚWIĘCONY ZBRODNI KATYŃSKIEJ >>>

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: Jolanta Adamska (autorka książki "Kazimierz Skarzyński. W imię prawdy o zbrodni katyńskiej"), dr Tomasz Szczepański (historyk)

Data emisji: 7.04.2016

Godzina emisji: 18.00

mm/asz

Czytaj także

Zbrodnia katyńska. Brytyjczycy zataili prawdę w imię interesów z ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2015 20:41
Zarówno Winston Churchill, jak i jego następcy na stanowisku szefa brytyjskiego rządu w imię poprawnych stosunków ze Związkiem Radzieckim, nie chcieli ujawnić tragicznej prawdy o zbrodni katyńskiej. MSZ właśnie opublikowało 62 brytyjskie dokumenty z lat 1942-1980 dotyczące tej zbrodni.
rozwiń zwiń