Tajemnica twarzy Roberta De Niro

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 19:00
- W jego bogatej filmografii nie ma ról lekarzy i intelektualistów. Jest za to element atawizmu fizycznego, niepokoju i grozy - mówił w Dwójce Michał Oleszczyk, krytyk filmowy.
Audio
  • Tajemnica twarzy Roberta De Niro (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Robert De Niro w filmie Wściekły byk
Robert De Niro w filmie "Wściekły byk"Foto: PAP/Photoshot

Gość audycji "O wszystkim z kulturą" zwracał uwagę, że Roberta De Niro od innych aktorów odróżnia sposób pokazywania emocji. - Rzadko kiedy patrząc na jego twarz, jesteśmy w stanie przeniknąć uczucia. Zawsze pozostaje jakiś margines niewyjaśniony - zauważał Michał Oleszczyk. Jako kontrprzykład podawał klarowne aktorstwo Dustina Hoffmana.

Krytyk zgodził się z tezą Jacka Wakara, że De Niro swoje najlepsze role zagrał w drugiej połowie lat 70. To wtedy wystąpił w takich filmach jak "Taksówkarz", "Łowca jeleni" i "Wściekły byk". Z kolei Andrzej Kołodyński zauważał, że Robert De Niro jest aktorskim uczniem Marlona Brando, a zarazem jednym z hollywoodzkich pionierów metody aktorskiej opracowanej w Rosji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Michał Oleszczyk i Andrzej Kołodyński (krytycy filmowi)

Data emisji: 19.04.2016

Godzina emisji: 18.00

bch/mc

Czytaj także

"You talking to me?". Jak to było z De Niro?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 15:34
Ta scena wyprzedziła "Taksówkarza", a dziś uznawana jest za jeden z najlepszych momentów w historii kina. Poznaj kulisy powstania słynnego monologu Roberta De Niro i sprawdź na kim wzorował się Cezary Pazura w "Killerze".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Amerykanie rozmawiają ze sobą przez kino"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2016 09:00
- Kontrowersje wokół rasowego aspektu Oscarów potwierdzają, że mamy do czynienia z nagrodą dla filmu uczestniczącego w debacie społecznej - zwróciła uwagę filmoznawca prof. Barbara Giza.
rozwiń zwiń