"You talking to me?". Jak to było z De Niro?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2012 15:34
Ta scena wyprzedziła "Taksówkarza", a dziś uznawana jest za jeden z najlepszych momentów w historii kina. Poznaj kulisy powstania słynnego monologu Roberta De Niro i sprawdź na kim wzorował się Cezary Pazura w "Killerze".
Audio
  • O kultowej scenie z "Taksówkarza" opowiada Karolina Pasternak.

 - Słynna scena, w której Rober De Niro przed lustrem wygłasza swój monolog w "Taksówkarzu" to już klasyka kina - opowiada Karolina Pasternak, gość "Stacji Kultura".  - Co ciekawe, część dziennikarzy wiedziała już o jej istnieniu, zanim Martin Scorsese po raz pierwszy pokazał swój film.

Premiera "Taksówkarza" odbyła się w Stanach Zjednoczonych, w lutym 1976 roku. W tytułową postać wcielił się Robert De Niro i była to jedna z pierwszych wielkich ról tego aktora. Partnerowała mu Jodie Foster, która mając zaledwie 13 lat brawurowo zagrała prostytutkę.

 - To był odważny krok ze strony reżysera, żeby postawić aktora przed lustrem, wyczyścić kadr ze zbędnych rekwizytów i pozwolić mu na trzyminutową improwizację - tłumaczy ekspert z portalu stopklatka.pl. - Dodajmy też, aktora jak na tamte czasy mało znanego, bo dopiero "Taksówkarz" stał się dla niego trampoliną do sukcesu.

Za tę kreację Robert De Niro nominowany był do Oscara i Złotego Globu. A Martin Scorsese otrzymał Złotą Palmę w kategorii "najlepszy reżyser". Więcej o kultowych scenach dowiesz się słuchając dołączonego do artykułu nagrania. Polecamy!

 

kul

Czytaj także

Kolejna polska superprodukcja

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2012 18:00
- Kiedy robi się taki film, w którym gra 300 koni i 100 kaskaderów, to czasem jest tylko jedna szansa, żeby nakręcić daną scenę, bo po trzech próbach konie będą już martwe - tłumaczy Renzo Martinelli, reżyser "Bitwy pod Wiedniem".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Trzaskalski: Michała Urbaniaka wypatrzyłem w kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 07:55
Znany jazzman to jeden z głównych bohaterów nowego filmu twórcy "Ediego". W Czwórce zajrzeliśmy za kulisy dramatu obyczajowego "Mój rower".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sputnik już krąży. Niebawem wyląduje w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 13:44
– Kultura rosyjska staje się w Polsce coraz bardziej popularna – mówi w Czwórce Małgorzata Szlagowska, dyrektor Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik". – A gdy nie ma się możliwości wyjazdu, film jest świetnym sposobem, by liznąć trochę tego kraju.
rozwiń zwiń