Miasto duchów. Literacki przewodnik po Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2016 21:00
– Na mapie warszawskich miejsc, które pojawiają się w horrorach, są Praga, tereny dawnego getta, a także Stare Miasto – mówił krytyk literacki Paweł Dunin-Wąsowicz.
Audio
  • Miasto duchów. Literacki przewodnik po Warszawie (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wieczór w centrum Warszawy. Pora ta nie raz bywała czasem zwrotów akcji w powieściach o stolicy
Wieczór w centrum Warszawy. Pora ta nie raz bywała czasem zwrotów akcji w powieściach o stolicyFoto: pixabay/domena publiczna

O powieściowych obrazach polskiej stolicy rozmawialiśmy w dniu przyznania najbardziej związanego z nią wyróżnienia - Nagrody Literackiej m. st. Warszawy. Zastanawialiśmy się, jak często dziś Warszawa pojawia się na kartach polskiej prozy i czy istnieją godni następcy Prusa, Tyrmanda, Białoszewskiego i Nowakowskiego.

– Gdy przyglądam się obrazowi Warszawy w literaturze współczesnej, widzę tam więcej pisania z perspektywy kilkudziesięciu lat. To wszystko jest ucukrowane. Wydaje mi się, że literatura powieściowa nie nadąża za światem, w którym żyjemy – stwierdził Paweł Dunin-Wąsowicz. Jego zdaniem ostatnie prawdziwe prozy o stolicy powstały wiele lat temu.

To spojrzenie w przeszłość obecne jest także w literaturze klasy C, której krytyk jest namiętnym czytelnikiem. Horrory chętnie eksplorują najbardziej "fantazjogenne" części Warszawy, w której spotkać można nie tylko duchy, lecz także 30-metrowego Bazyliszka, żyjącego w podziemiach okupowanego miasta...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Piotr Kofta

Goście: Antoni Libera (pisarz, tłumacz, krytyk literacki), Paweł Dunin-Wąsowicz (krytyk literacki, wydawca, redaktor naczelny miesięcznika "Lampa")

Data emisji: 27.04.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Czytaj także

Nagroda Literacka m.st. Warszawy. Poznaj nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2016 19:17
Spośród 350 nadesłanych książek jury wybrało 12 tytułów nominowanych do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy w czterech kategoriach. O książkach-kandydatkach opowiada przewodniczący jury Janusz Drzewucki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Nowakowski. "Zdania jak mały wybuch"

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 15:30
– Gawędy Benka Kwiaciarza były dla mnie pierwszym impulsem do pisania – mówił w archiwalnych nagraniu pisarz o inspiracjach i źródłach swojej twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa Tyrmanda to europejska metropolia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2016 15:00
- To miasto jest dla niego centrum wszechświata. On konstruuje Warszawę w ten sposób, by wpisać ją w kulturę zachodnioeuropejską - mówiła w Dwójce antropolożka Kornelia Sobczak.
rozwiń zwiń