Skryty gwiazdor. Kim tak naprawdę jest Bob Dylan?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 16:00
– To artysta, który niechętnie wyjaśnia pogłoski na swój temat. Chętnie je gmatwa, a zarazem ukrywa się przed mediami – mówił krytyk muzyczny Jarosław Szubrycht.
Audio
  • Bard i gwiazdor. Kim tak naprawdę jest Bob Dylan? (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Bob Dylan podczas trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w latach 80.
Bob Dylan podczas trasy koncertowej po Stanach Zjednoczonych w latach 80.Foto: PAP/Retna

24 maja Bob Dylan skończył 75 lat. Dla niektórych to jeden z wielu muzyków rockowych, dla innych jeden z najważniejszych artystów współczesnej Ameryki. Artysta jest doktorem honoris causa kilku uniwersytetów i notorycznym kandydatem do literackiego Nobla. Bruce Springsteen powiedział o nim: "Bob uwolnił nasze umysły, tak jak Elvis uwolnił nasze ciała".

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o wielu twarzach Boba Dylana (a miał ich więcej niż zmarły niedawno David Bowie), o tym, dlaczego chciałoby się, by niektóre jego piosenki stały się nieaktualne, a także o roli jaką w jego twórczości odegrały dwa elementy - spontaniczność oraz... prąd.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Jarosław Szubrycht (krytyk muzyczny), Szymon Kloska (dziennikarz z Instytutu Książki), Filip Łobodziński (dziennikarz, tłumacz i muzyk)

Data emisji: 13.06.2016

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Czytaj także

Muniek Staszczyk: Boba Dylana nie da się do końca zrozumieć

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2014 12:25
- Jeśli ktoś nastawiał na single typu "Knockin' on heaven's door", to musiał czuć się zawiedziony - powiedział lider zespołu T.Love o występie amerykańskiego barda podczas 8. Festiwalu Gwiazd Rocka w Dolinie Charlotty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kroniki" Boba Dylana. Historia osobista jak jego piosenki

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 14:37
Właśnie trafia do księgarń pierwszy tom kronik pisanych przez Boba Dylana. Jest to opowieść o tym, w jaki sposób artysta stał się głosem pokolenia, jednym z najważniejszych muzyków, autorów tekstów i pieśniarzy naszych czasów.
rozwiń zwiń