Anna Augustynowicz: Szekspir wnika w głąb wyobraźni

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2016 17:30
- "Burza" to jest studium pychy ludzkiej, mechanizmu, który pozwala władać światem i daje poczucie, że niekoniecznie jest się twórcą, ale jest się stwórcą – mówiła w Dwójce Anna Augustynowicz.
Audio
  • Z Anną Augustynowicz - nie tylko o Szekspirowskich dramatach - rozmawia Jacek Wakar (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Anna Augustynowicz  a wprowadzała na polskie sceny modę na młodą dramaturgię wystawiając dramaty  Stiega Larssona czy Wernera Schwaba
Anna Augustynowicz a wprowadzała na polskie sceny modę na młodą dramaturgię wystawiając dramaty Stiega Larssona czy Wernera Schwaba Foto: Marcin Bielecki/PAP

Zdarzało się, ze reżyserzy adaptujący Szekspirowska "Burzę" ulegali manifestowi wiary w iluzję teatru. Jednak Prospero z przedstawienia Anny Augustynowicz ("Burza" w jej reżyserii prezentowana jest w Gdańsku podczas trwającego tam Festiwalu Szekspirowskiego) jest postacią niejednoznaczną, egzekwującą zemstę oraz władzę. – Prospero, to człowiek, który myśli o świecie, ale także myśli świat. Sięgnięcie w głąb ludzkiej wyobraźni to ta wartość, którą Szekspir nam daje – opowiadała w Dwójce reżyserka.

Jak podkreślała Anna Augustynowicz, "Burza" określana jest przez teatrologów jako "theatrum mentis", czyli świat, który jest projektowany, imaginowany, wyobrażony w głowie osoby, która tworzy teatr, tworzy świat, próbuje go złapać w formę i nazwać.

W audycji także o tym, w jaki sposób Annie Augustynowicz udaje się nieprzerwanie od niemal ćwierćwiecza kierować jedną z ważniejszych polskich scen (od 1992 roku jest dyrektor artystyczną Teatru Współczesnego w Szczecinie) oraz o tym, w jaki sposób dobiera repertuar dla swego teatru i swoich aktorów.

***

Tytuł audycji: "O wszystkim z kulturą" 

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Anna Augustynowicz (rezyserka teatralna)

Data emisji: 5.08.2016

Godzina emisji: 18.00

ob/jp


Czytaj także

Peter Schaffer. Dramaturg użytkowy

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2016 18:00
- Dokładnie wiedział, co podoba się publiczności, znał możliwości ludzi teatru, wiedział, co najłatwiej wystawić - mówił o autorze hitów scenicznych: "Amadeusz" i "Czarna komedia" Jacek Wakar.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krystyna Tkacz. Z chrypką w teatrze i w piosence

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2016 19:00
Od wczesnego dzieciństwa wiedziała, że zostanie aktorką. – Już w przedszkolu mówili o mnie "artystka" – wspominała Krystyna Tkacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Twin Peaks. Opera mydlana z niezwykłą tajemnicą

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2016 20:16
- Myślę, że do dzisiaj nie mieliśmy serialu, który pokazywał takie natężenie osobliwości i w sposobie opowiadania, i charakteryzowania postaci filmowych - mówił w Dwójce Bartosz Staszczyszyn.
rozwiń zwiń