X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sierpień '80, Szekspir i "sztuka, która nie lubi presji"

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2016 20:00
- To był spektakl na miarę Szekspira – tak o emocjach towarzyszących oczekiwaniu na podpisanie porozumień sierpniowych mówił Tomasz Jastrun.
Audio
  • Tomasz Jastrun i Antonina Krzysztoń opowiadają o wydarzeniach sierpniowych i ówczesnej kontrkulturze (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Strajk w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, 18 sierpnia 1980 (zdjęcie ilustracyjne)
Strajk w Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, 18 sierpnia 1980 (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Stefan Cieślak/Wikimedia/CC BY 3.0

Poeta podobnie jak wielu ówczesnych twórców angażował się w sierpniowe wydarzenia nie tylko artystycznie, ale również politycznie. Właśnie dzięki temu powstał słynny reportaż "Las Birnam ruszył". Skąd w utworze Jastruna nawiązanie do Szekspira?

- Tego dnia, gdy zbierałem w Warszawie podpisy od intelektualistów solidaryzujących się ze stoczniowcami, była straszna burza. Zbierając podpisy w konstancińskim Zaiksie, wszedłem do pokoju Jerzego Ficowskiego. Tam zobaczyłem przechyloną sosnę, której czubek dotykał okna. Ficowski powiedział wtedy: Proszę zobaczyć Las Birnam ruszył – opowiadał Tomasz Jastrun.

Jak kształtowała się artystyczna działalność opozycyjna na przestrzeni lat? Czy zaangażowanie polityczne i emocjonalne służyło sztuce? W audycji również przewrotne stwierdzenie Tomasza Jastruna, który powiedział, że "sztuka nie lubi tak dużej presji".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Bartosz Panek

Goście: Antonina Krzysztoń (piosenkarka, kompozytorka), Tomasz Jastrun (poeta, prozaik, eseista)

Data emisji: 31.08.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/ab

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak władze PRL straszyły pielgrzymów strzykawkami

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2016 17:00
- W roku 1963 roku decydenci wymyślili, że na drodze do Częstochowy panuje epidemia czarnej ospy i nie dali pozwolenia na pielgrzymowanie - opowiadał paulin Ojciec Melchior Królik, wieloletni dyrektor warszawskiej pielgrzymki pieszej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tak było "latem w mieście" w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2016 19:02
W audycji opowiadaliśmy o albumie złożonym z fotografii pochodzących z archiwum instytucji produkującej pocztówki w okresie PRL.
rozwiń zwiń