Pius XIII. Filmowy papież z kryzysem wiary

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2016 19:00
- Ten serial nie jest opowieścią o urzędzie papieża. To historia o dorastaniu człowieka i o tym, co się dzieje, gdy niedojrzałość zostaje ubrana w szaty – podkreślił ks. dr hab. Andrzej Draguła, opowiadając o produkcji "Młody papież" Paola Sorrentino.
Audio
  • Rozmowa o serialu "Młody papież" w reż. Paolo Sorrentino (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Kadr z serialu Młody papież Paola Sorrentino
Kadr z serialu "Młody papież" Paola SorrentinoFoto: HBO/materiały prasowe

Symbolem niedojrzałości jest tytułowy papież, czyli Pius XIII, który z jednej strony pali papierosy i oddaje się nihilizmowi, a z drugiej dąży do bezkompromisowych zmian w Kościele.

- Tę jego sprzeczność widać od początku na różnych poziomach. Z jednej strony obserwujemy moment niewiary i pragnienia władzy, a z drugiej - olbrzymie pragnienie bliskości z Bogiem, które przejawia się w działaniach reformatorskich. To historia pokazująca, na czym polegają problemy współczesnej pobożności – powiedział Paweł Grad, współpracownik kwartalnika "Christianitas".

W nagraniu audycji posłuchamy również o tym, jaki obraz Kościoła, stosunku wiernych do Boga i roli papieża wyłania się z dzieła włoskiego reżysera.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: ks. dr hab. Andrzej Draguła (teolog), Paweł Grad (współpracowniki kwartalnika "Christianitas"), Karol Kleczka (redaktor portalu Deon.pl)

Data emisji: 15.12.2016

Godzina emisji: 18.00

mz/gs


Czytaj także

Kościół w XXI wieku. Co brać z nowoczesności?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:00
- Interesuje mnie, jak dzisiejszemu człowiekowi mówić o takich rzeczach, jak łaska Boża czy sakrament - mówił w Dwójce dominikanin o. Paweł Krupa.
rozwiń zwiń