Kościół w XXI wieku. Co brać z nowoczesności?

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2016 15:00
- Interesuje mnie, jak dzisiejszemu człowiekowi mówić o takich rzeczach, jak łaska Boża czy sakrament - mówił w Dwójce dominikanin o. Paweł Krupa.
Audio
  • Czy Kościół powinien być nowoczesny? Zapis debaty (Innymi słowy/Dwójka)
Mobilne konfesjonały przygotowane dla pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Wielojęzyczni księża będą spowiadać pielgrzymów w Strefach Pojednania: przy bazylice Bożego Miłosierdzia, w Parku Jordana oraz nieopodal Błoń
Mobilne konfesjonały przygotowane dla pielgrzymów uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie. Wielojęzyczni księża będą spowiadać pielgrzymów w Strefach Pojednania: przy bazylice Bożego Miłosierdzia, w Parku Jordana oraz nieopodal BłońFoto: PAP/Stanisław Rozpędzik

Uczestnik Dwójkowej dyskusji zwracał uwagę, że wiernych przestają angażować fundamentalne kwestie wiary jak np. Trójca Święta. - Gdy robimy konferencję na ten temat, to przychodzi garstka osób. Z kolei gdy rozmawiamy o seksie w chrześcijaństwie to mamy pełny kościół - zauważał o. Paweł Krupa.

Przyczyny tego stanu dziennika Marta Brzezińska-Waleszczyk upatruje w zbyt dużym oderwaniu religijnego przekazu od konkretu. - Młodzi ludzi potrzebują dziś prostego komunikatu. Dla nich powiedzenie "nakarmić głodnych", czy "ubrać nagich", jest trochę abstrakcyjne. W tym przypadku muszą dostać jasną informację: gdzie i w jaki sposób mogą to zrobić.

Goście audycji "Innymi słowy" podkreślali, że Kościół jako wspólnota korzysta sprawnie z mediów społecznościowych i nierzadko w swojej historii był w awangardzie nowoczesności, czego przykładem może być wprowadzenie celibatu w średniowieczu.

Jednocześnie Grzegorz Górny zwracał uwagę, że Kościół ma problemy z wizerunkiem i jego zawłaszczeniem przez media. Z kolei dr Michał Łuczewski tłumaczył, dlaczego często odczuwana nuda podczas mszy jest wartością. 

***

Debata z cyklu "Innymi słowy" w paśmie "Przestrzenie kultury" 

Prowadzący: Barbara Schabowska i Tomasz Kempski oraz dr Marek Kochan

Goście: Marta Brzezińska-Waleszczyk, OP Paweł Krupa, dr Michał Łuczewski i Grzegorz Górny

Data emisji: 16.07.2016

Godzina emisji: 12.00

bch/tj

Czytaj także

Śmiertelnie niebezpieczne książki. Co z nimi zrobić?

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2016 18:00
Promować dzieła Hitlera, Stalina i Mao czy ich zakazać? O tym podczas pierwszej debaty z cyklu "Innymi słowy" rozmawiali zarówno eksperci, jak i publiczność.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Drapać czy polerować pomniki bohaterów?

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2016 16:00
- Jestem krytyczna wobec myślenia o historii poprzez bohaterów i autorytety - mówiła w Dwójce dr Agnieszka Mrozik. - A co, jeśli faktycznie pojawiła się postać, która odmieniła losy danej społeczności? - odpowiadał w Dwójce Bronisław Wildstein.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czas ekranu. Czy telewizja umie mówić prawdę?

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 15:00
– Stronniczość w mediach jest wpisana w ich funkcjonowanie – mówił medioznawca dr Tomasz Gackowski w debacie "Telewizja: kłamstwo czy prawda ekranu?".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obywatelska próba sił. Manifestacje wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2016 16:00
- Dla dobrej manifestacji istotne są uczucia radości, szczęścia i wspólnoty - mówił w Dwójce Henryk Wujec. - Każda manifestacja jest wzmocnieniem uczestnika, on rozumie, że nie jest sam - dodawał Maciej Pawlicki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Od gościnności po neokolonializm. Debata o uchodźcach

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2016 17:00
Czy mamy obowiązek przyjmować imigrantów? Na jakich warunkach moglibyśmy ich gościć? A może należy pomagać, ale tylko u źródeł? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji.
rozwiń zwiń