Victor Klemperer. Niemiecka rewolucja okiem literata

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2017 19:00
- Klemperer zaczął pisać już jako szesnastolatek. Jego zacięcie literackie i zmysł obserwacyjny dają komfort postrzegania rewolucji bawarskiej od strony zwykłego szarego człowieka - powiedziała w Dwójce prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz.
Audio
  • Prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz i prof. Andrzej Sakson o twórczości Victora Klemperera (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Pixabay/miniqueaustralia/dom. publiczna

Goszcząca w Dwójce historyk odniosła się tymi słowami do autora książki "Można było jednocześnie śmiać się i płakać. Dziennik rewolucji 1919 roku". Victor Klemperer opisuje w niej wydarzenia, które antycypują dojście Hitlera do władzy i rozpętanie przez niego morderczej machiny.

Jednym z wydarzeń, jakie przedstawia w swojej książce Klemperer, są dążenia do władzy Kurta Eisnera, przywódcy rewolucji listopadowej 1918 roku w Bawarii.

- Klemperer nie był w stanie zrozumieć, skąd się bierze fascynacja tłumu człowiekiem, który nie pasował do podglebia bawarskiego. Miał świadomość, że popularność Eisnera to tylko sprawa kilku tygodni - dodała prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz.

W nagraniu audycji posłuchamy również o kulisach wydarzeń rewolucji niemieckiej i o tym, że tak naprawdę Victor Klemperer "nie miał zbyt dobrej orienatcji w realiach politycznych współczesnej Bawarii".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście audycji: prof. Katarzyna Jedynakiewicz-Mróz (Uniwersytet Łódzki), prof. Andrzej Sakson (Insytut Zachodni w Poznaniu)

Data emisji: 19.01.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/jsz

Zobacz więcej na temat: dziennik Niemcy wspomnienie
Czytaj także

"Ostatnia gospoda". Pożegnalne myśli Kertésza

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 16:00
- To bardzo sprytnie skonstruowany portret zrzędliwego dziada, który pogrąża się w poczuciu własnej klęski - mówił w Dwójce o dzienniku węgierskiego noblisty Piotr Kofta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Los artystki. Dzienniki Zofii Stryjeńskiej

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2016 20:20
W audycji Angelika Kuźniak opowiadała o zapiskach Zofii Stryjeńskiej zebranych w tomie "Chleb prawie że powszedni. Kronika jednego życia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Géza Csáth. Zapiski maniakalnego artysty

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 12:00
O życiu, pisarstwie i pasjach Gézy Csátha, oryginalnego i niepokojącego twórcy, opowiadali jedna z jego tłumaczek Anna Górecka oraz poeta, krytyk literacki i muzyczny Adam Wiedemann.
rozwiń zwiń