Isabelle Huppert odkleja etykietę "Pianistki"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2017 20:00
- Film Hanekego na wiele lat określił jej aktorskie emploi, wydaje mi się, że w "Elle" ona umyka z tej szufladki - mówił o roli ikony francuskiego kina w nowym dziele Paula Verhoevena krytyk Piotr Czerkawski.
Audio
  • Rozmowa o fenomenie Isabelle Huppert (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Isabelle Huppert w filmie Elle wkroczy na ekrany polskich kin 27 stycznia
Isabelle Huppert w filmie "Elle" wkroczy na ekrany polskich kin 27 styczniaFoto: PAP/EPA/ABDELHAK SENNA

Isabelle Huppert za kreację w filmie "Elle" zdobyła już nagrodę Złotego Globu. Teraz została za nią nominowana do Oscara. Krytyk Piotr Czerkawski zwracał uwagę, że aktorka dużo ryzykowała podejmując zaproszenie Verhoevena. - Film ten jest utrzymany w tonie czarnej komedii, a to bardzo nieoczywisty wybór, jeśli podejmuje się temat gwałtu. Twórcom udał się ten eksperyment bez popadania w niesmak, choć balansują na granicy - oceniał gość audycji.

Piotr Czerkawski zauważał, że rola Huppert w "Elle" jest komediową wariacją na temat jej kreacji w "Pianistce". - Pojawia się rys lekkości i dowcipu. Nie jest już taka nieprzejednana jak u Hanekego.

W audycji wróciliśmy też do wcześniejszych ról Huppert m.in. w "Biesach" Andrzeja Wajdy i "Pasji" Jean-Luca Godarda, gdzie na planie towarzyszył jej Jerzy Radzwiłowicz. Aktor wspominał w Dwójce trudne początki filmu Godarda.

Z kolei Piotr Gruszczyński mówił w audycji o współpracy Huppert i Krzysztofa Warlikowskiego. Dramaturg wspominał, jak aktorka w mistrzowski sposób poradziła na scenie, gdy zapomniała tekstu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Piotr Czerkawski (krytyk filmowy), Piotr Gruszczyński (dramaturg), Jerzy Radziwiłowicz (aktor)

Data emisji: 30.01.2017

Godzina emisji: 18.00

bch/gs

Czytaj także

Romanse i ciężka praca. Historia Gabrieli Zapolskiej

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2017 12:10
Prezentujemy fragmenty książki Arael Zurli "Szkło i brylanty. Gabriela Zapolska w swojej epoce". Czyta Joanna Trzepiecińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Wichłacz. Aktorka w czepku urodzona

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 10:30
- W naszym mieszkaniu kręcono film. I choć nigdy go nie skończono, dzięki niemu poczułam specyficzny rodzaj magii planowej. Pamiętam, jak chodziłam po pokojach, w którym była ekipa filmowa i coraz częściej myślałam o zajęciach dodatkowych związanych z aktorstwem – powiedziała w Dwójce Zofia Wichłacz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erwin Axer. Reżyser na całe życie

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2017 20:00
– Gdy zobaczyłam "Szklaną menażerię" w reżyserii Axera, pomyślałam, że marzeniem mojego życia jest, by być w takim teatrze – mówiła aktorka Joanna Szczepkowska.
rozwiń zwiń