Warszawska Szkoła Historii Idei. Rewizjoniści w czasach PRL

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2017 17:00
-  Szkoła ta była fenomenem, bo wydziały filozofii w krajach demoludów zdominowane były wówczas przez myśl marksistowską. Filozofowie tworzący tę grupę wpisywali się zaś w nurt rewizjonistyczny marksizmu – powiedział Piotr Kieżun.
Audio
  • Piotr Kieżun i Adam Puchejda o Warszawskiej Szkole Historii Idei (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/domena publiczna

Goszczący w Dwójce socjolog i filozof opowiadał o dokonaniach Warszawskiej Szkoły Historii Idei, która uznawana jest jedno z najciekawszych wydarzeń w polskiej humanistyce XX wieku.

- Członkowie tej nieformalnej grupy badali marksizm z punktu widzenia pewnego ruchu historycznego, relatywizując go od wewnątrz. Choć było to przełomowe dokonanie, sami twórcy Warszawskiej Szkoły Historii Idei jeszcze w latach 60. nie zdawali sobie sprawy, że tworzą odrębny nurt – dodał Piotr Kieżun, opowiadając o szkole, której symbolem stały się książki Leszka Kołakowskiego, Jerzego Szackiego, Bronisława Baczki i Andrzeja Walickiego.

Jak dzieła tworców Warszawskiej Szkoły Historii Idei moga być pomocne w analizie historii idei politycznych wczoraj i dziś i czemu wciąż trwa spór, czy Szkoła ta tak naprawdę istniała? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Barbara Schabowska

Goście: Piotr Kieżun (członek "Kultury Liberalnej", socjolog, filozof), Adam Puchejda (zastępca sekretarza redakcji "Kultury Liberalnej")

Data emisji: 16.03.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/gs


Czytaj także

Władza, agresja, historia. Przemoc mówi językami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:00
- Przemoc kojarzy mi się ze stworzeniem sytuacji przeważającej mocy i intencjonalnego wykorzystania jej w celu zredukowania innego podmiotu do zera - mówił filozof prof. Robert Piłat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przyjaźń poza rodziną, pracą i narodem

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2016 14:00
- Życie współczesnego człowieka rozgrywa się głównie między trzema obszarami: rodziną, pracą i wspólnota narodową. Interesowało mnie, jak mogłaby wyglądać przyjaźń poza tymi kontekstami - mówił dr Michał Herer, laureat Konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi za esej "Pochwała przyjaźni".
rozwiń zwiń