Władza, agresja, historia. Przemoc mówi językami

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2016 14:00
- Przemoc kojarzy mi się ze stworzeniem sytuacji przeważającej mocy i intencjonalnego wykorzystania jej w celu zredukowania innego podmiotu do zera - mówił filozof prof. Robert Piłat.
Audio
  • Władza, agresja, historia. Przemoc mówi językami (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Marsz niemieckich żołnierzy jako pokaz siły armii pod rządami Adolfa Hitlera. Według wielu badaczy to brak rozliczenia Niemiec z przeszłością jest przyczyną wzrastającego tam zainteresowania zjawiskiem przemocy
Marsz niemieckich żołnierzy jako pokaz siły armii pod rządami Adolfa Hitlera. Według wielu badaczy to brak rozliczenia Niemiec z przeszłością jest przyczyną wzrastającego tam zainteresowania zjawiskiem przemocyFoto: Bundesarchiv, Bild 146-1989-034-21 / Mensing / CC-BY-SA 3.0

– Przemoc wydaje się zjawiskiem uniwersalnym, niezależnym od okoliczności i czasów – powiedział z kolei germanista prof. Łukasz Musiał, redaktor antologii "Języki przemocy". – Jednak to, co nazywamy przemocą, ma swoje konkretne manifestacje, różni się w zależności od epoki, kontekstu historycznego. W tym kontekście możemy mówić o różnych językach przemocy – tłumaczył.

Różne są także sposoby wyjaśniania tego fenomenu. Próby analizy źródeł przemocy pojawiły się dopiero w ostatnich 40 latach, ale szybko stały się modne w środowisku intelektualistów. A wszystko zaczęło się od rewolty studenckiej w zachodnich Niemczech w 1968 r.

***

Tytuł audycji:  Spotkania po zmroku

Prowadzi:  Michał Nowak

Goście: prof. Łukasz Musiał (Instytut Filologii Germańskiej UAM), prof. Robert Piłat (filozof z UKSW)

Data emisji: 12.07.2016

Godzina emisji: 22.30

mc/jp

Czytaj także

Lyonel Trouillot - pisarz dzielnic nędzy

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 23:00
- Widzę, z jakim bólem ludzie Zachodu patrzą na mnie, kiedy mówię, że dorastanie jest przywilejem klasowym albo przywilejem społecznym - mówił w Dwójce Lyonel Trouillot, haitański pisarz, gość Warszawskich Targów Książki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądała współpraca Marka Piwowskiego z SB?

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2016 23:00
Dla wielu jest reżyserem kultowego "Rejsu", w którym genialnie ukazał groteskową rzeczywistość PRL. Ale cieniem na jego twórczości położyła się sprawa, która wyszła na jaw 4 marca 2007 r.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cezary Wodziński był wcieleniem Sokratesa"

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 12:00
- W obecności prof. Wodzińskiego bardzo łatwo traciło się pewność siebie - mówił w Dwójce o zmarłym niedawno filozofie i eseiście dr Piotr Augustyniak.
rozwiń zwiń