Ludzie jak psy. Polacy w niemieckim Kraju Warty

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 19:00
– Plan Niemców w Warthegau był prosty: wyniszczyć Polaków - mówił Piotr Świątkowski, autor książki "Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty".
Audio
  • Ludzie jak psy. Polacy w niemieckim Kraju Warty (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Wysiedlanie Polaków z Kraju Warty
Wysiedlanie Polaków z Kraju WartyFoto: Bundesarchiv, R 49 Bild-0128 /Wilhelm Holtfreter/ CC-BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

Polakom i psom.jpg

Tytuł książki pochodzi od tablicy przy wejściu do parku w Turku, na której widniał napis "Polakom i psom wstęp wzbroniony". Ale nie tylko parki były niedostępne Polakom. - Nie mogli wchodzić do sklepów, restauracji, kin, kościołów i tramwajów. Właściwie mieli być niewolnikami, pracując po 12 godzin, także w weekendy. Byli niedożywieni. Trudno odnieść dzisiejsze wyobrażenie pracy niewolniczej do sytuacji Polaków mieszkających w Warthegau - powiedział Piotr Świątkowski.

W Kraju Warty, czyli Wielkopolsce włączonej do III Rzeszy, planowano wykorzenić Polaków z ich ziem i osiedlić tam Niemców. Piotr Świątkowski zauważył jednak, że ideologiczny projekt boleśnie zderzył się z realiami społecznymi. Niemcy nie bardzo chcieli przyjeżdżać nad Wartę, a ci, którzy się na to zdecydowali, znajdowali się czasem w dość przewrotnej sytuacji...

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Piotr Świątkowski (autor książki "Polakom i psom wstęp wzbroniony. Niemiecka okupacja w Kraju Warty")

Data emisji: 29.03.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/jsz

Czytaj także

"Maus". Historia Zagłady wyrażona w komiksie

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2016 18:30
- Uważam, że "Maus" ze wszystkich dzieł, książek czy filmów, najbardziej zbliżył się do okrutnej prawdy o tamtym czasie – podkreślał Szymon Holzman, opowiadając o słynnym komiksie Arta Spiegelmana na temat Holokaustu.
rozwiń zwiń