REKLAMA

Roman Jaworski. Mroczny dziwak literatury

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:10
W audycji "O wszystkim z kulturą" o twórczości autora "Historii maniaków" opowie dwoje literaturoznawców - Eliza Kącka i prof. Janusz Degler.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

marcin przybylski czyta 1200.JPG
Mrok i szaleństwo. Czytamy "Historie maniaków"

Roman Jaworski, publicysta, prozaik i dziennikarz (o dwa lata starszy od Witkacego, z którym dzielił podobne zapatrywania na sztukę i tzw. ludzkość), debiutował w 1910 r. tomem fantastyczno-groteskowych opowiadań pt. "Historie maniaków", do którego okładkę projektował Witkacy, zaś Witold Wojtkiewicz zrobił ilustracje do kilku tekstów. Fragmenty powojennego wydania tej książki przeczyta w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania" Marcin Przybylski.

W 1924 roku zakończył po trzynastu latach pisanie "Hamleta wtórego - królewica polskiego". W 1925 opublikował ekspresjonistyczną powieść "Wesele hrabiego Orgaza". Potem nie napisał już żadnego utworu. Złamał pióro. Czy powodem było wypalenie się, niewiara w moc literatury? Czy może totalizm, jak miał prawo określać autokratyczną rzeczywistość polską po przewrocie majowym, choć ironizował o charakterze nowoczesnych demokracji w "Weselu hrabiego Orgaza"?

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w czwartek (6.04) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Anna Lisiecka.

mc/jp

Czytaj także

Roman Jaworski - pisarz z dwóch rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 17:00
El Greco, Cervantes, przedśmiertny dansing w oberży, heros z miską na głowie... O zapomnianych książkach niezwykłego polskiego pisarza, kolekcjonera nazwisk, skazanego na swoiste pęknięcie w twórczości opowiadał w Dwójce historyk literatury prof. Jerzy Jarzębski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Witkacy przez całe życie chciał rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 20:00
– Wydaje mi się, że najważniejszy w projekcie Witkacowskiej etyki jest dialog – mówiła dr Agnieszka Kałowska, autorka książki "Witkacy. Etyka".
rozwiń zwiń