X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Roman Jaworski. Mroczny dziwak literatury

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2017 16:10
W audycji "O wszystkim z kulturą" o twórczości autora "Historii maniaków" opowie dwoje literaturoznawców - Eliza Kącka i prof. Janusz Degler.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

marcin przybylski czyta 1200.JPG
Mrok i szaleństwo. Czytamy "Historie maniaków"

Roman Jaworski, publicysta, prozaik i dziennikarz (o dwa lata starszy od Witkacego, z którym dzielił podobne zapatrywania na sztukę i tzw. ludzkość), debiutował w 1910 r. tomem fantastyczno-groteskowych opowiadań pt. "Historie maniaków", do którego okładkę projektował Witkacy, zaś Witold Wojtkiewicz zrobił ilustracje do kilku tekstów. Fragmenty powojennego wydania tej książki przeczyta w Dwójkowym cyklu "Książka do słuchania" Marcin Przybylski.

W 1924 roku zakończył po trzynastu latach pisanie "Hamleta wtórego - królewica polskiego". W 1925 opublikował ekspresjonistyczną powieść "Wesele hrabiego Orgaza". Potem nie napisał już żadnego utworu. Złamał pióro. Czy powodem było wypalenie się, niewiara w moc literatury? Czy może totalizm, jak miał prawo określać autokratyczną rzeczywistość polską po przewrocie majowym, choć ironizował o charakterze nowoczesnych demokracji w "Weselu hrabiego Orgaza"?

***

Na audycję "O wszystkim z kulturą" w czwartek (6.04) w godz. 18.00-18.30 zaprasza Anna Lisiecka.

mc/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Roman Jaworski - pisarz z dwóch rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 17:00
El Greco, Cervantes, przedśmiertny dansing w oberży, heros z miską na głowie... O zapomnianych książkach niezwykłego polskiego pisarza, kolekcjonera nazwisk, skazanego na swoiste pęknięcie w twórczości opowiadał w Dwójce historyk literatury prof. Jerzy Jarzębski.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Witkacy przez całe życie chciał rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 20:00
– Wydaje mi się, że najważniejszy w projekcie Witkacowskiej etyki jest dialog – mówiła dr Agnieszka Kałowska, autorka książki "Witkacy. Etyka".
rozwiń zwiń