"Witkacy przez całe życie chciał rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 20:00
– Wydaje mi się, że najważniejszy w projekcie Witkacowskiej etyki jest dialog – mówiła dr Agnieszka Kałowska, autorka książki "Witkacy. Etyka".
Audio
  • "Witkacy przez całe życie chciał rozmawiać" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Obraz Fałsz kobiety, na którym Witkacy sportretował w 1927 r. Marylę Grossmanową oraz samego siebie (zdj. ilustracyjne)
Obraz "Fałsz kobiety", na którym Witkacy sportretował w 1927 r. Marylę Grossmanową oraz samego siebie (zdj. ilustracyjne)Foto: wikimedia/domena publiczna

witkacy ale faza 1200.jpg
Witkacy. 50 pudeł i "święty narkotyk"

– Rozmowa była dla niego wartością samą w sobie i drogą do innych wartości, a także papierkiem lakmusowym, sposobem na wypróbowanie innych – powiedziała znawczyni twórczości autora "Szewców". – Dialog był też momentem, w którym Witkacy był gotów przekroczyć samego siebie, złamać własne zasady, by dojść do wyższej wartości – dodała.

Dr Agnieszka Kałowska, a także prof. Lech Sokół z Instytutu Sztuki PAN i Marek Średniawa z Instytutu Witkacego mówili w Dwójce m.in. o tym, jak poglądy Witkacego na dialog pogodzić z jego częstą irytacją wobec krytyków, i zastanawiali się, czy o samym twórcy można powiedzieć, że był przyzwoity, szczególnie w kontekście jego swobodnego podejścia do kwestii seksualnych.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: dr Agnieszka Kałowska (autorka książki "Witkacy. Etyka"), prof. Lech Sokół (historyk dramatu i teatru, witkacolog), Marek Średniawa (członek zarządu Instytutu Witkacego)

Data emisji: 21.03.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/gs

Czytaj także

Malabar Hotel. Z Witkacym do tropików i z powrotem

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2016 20:30
- Witkacy leży u naszych początków, i do dziś jest naszą ogromną fascynacją teatralną - mówili Marcin Bartnikowski i Marcin Bikowski z teatru Malabar Hotel.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przedwojenne recenzje "Narkotyków" Witkacego

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2016 12:00
- W jednej recenzji przestrzegano, że to prawdopodobnie Niemcy zalewają Polskę narkotykami, żeby nas zdegenerować, jednocześnie recenzent dodawał, że Witkacy napisał znakomitą książkę - mówił w Dwójce Tomasz Pawlak, autor publikacji "Pierwsza książka abstynencka, która nie jest nudna".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mitologia i skład powietrza. Czym przyciąga dziś Zakopane?

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2017 08:00
- Na pytanie o fenomen Zakopanego odpowiedzi mogą być dwie: popularna i pogłębiona - podkreślał Maciej Pinkwart, historyk Zakopanego, opowiadając o specyfice tego najsłynniejszego miasta pod Tatrami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Witkacy". Nowy półrocznik o słynnym pisarzu

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2017 13:30
W audycji "Wybieram Dwójkę" rozmawialiśmy o czasopismie, którego wydawanie rozpoczął właśnie Instytut Witkacego.
rozwiń zwiń