Roman Jaworski. "Strzał dziwnością między oczy"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 18:30
– Fabuły "Historii maniaków" są absolutnie wariackie, a ciągi skojarzeń absolutnie nielogiczne. To literatura, która wystawia się plecami do pewnych naszych oczekiwań – mówiła literaturoznawczyni dr Eliza Kącka.
Audio
  • Roman Jaworski. "Strzał dziwnością między oczy" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Podmuchy wiosenne, obraz Witolda Wojtkiewicza (1879 -1909) , autora kilku ilustracji do Historii maniaków Romana Jaworskiego. Eliza Kącka zauważyła, że twórcy inspirowali się wzajemnie
"Podmuchy wiosenne", obraz Witolda Wojtkiewicza (1879 -1909) , autora kilku ilustracji do "Historii maniaków" Romana Jaworskiego. Eliza Kącka zauważyła, że twórcy inspirowali się wzajemnieFoto: wikimedia/domena publiczna

marcin przybylski czyta 1200.JPG
Mrok i szaleństwo. Czytamy "Historie maniaków"

Eksperymentalna proza Romana Jaworskiego, choć zdaniem Elizy Kąckiej dziś już archaiczna, jest o tyle bardziej bezkompromisowa od twórczości np. Witkacego i Gombrowicza, że czytelnik może ją albo odrzucić, albo w całości zaaprobować, "wejść w kolejne fabuły, w których dostajemy strzał między oczy - dziwnością, wykolejeniem, aberracyjnością, specyficznym językiem i planowaną sztucznością, od której nie ma ucieczki". – Nawet u Gombrowicza łatwiej uciec w inne rejestry – zauważyła.

W Dwójce rozmawialiśmy m.in. o relacjach Romana Jaworskiego z innymi eksperymentatorami literatury i sztuki. Witkacolog prof. Janusz Degler zwrócił szczególną uwagę na wieloletnią przyjaźń autora "Historii maniaków" ze Stanisławem Ignacym Witkiewiczem. Witkacy zafascynowany był dziełami Jaworskiego, szczególnie ich "perwersyjnym wyrafinowaniem" i... "metafizyczną nudą".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Anna Lisiecka

Goście: dr Eliza Kącka (literaturoznawczyni z Uniwersytetu Warszawskiego), prof. Janusz Degler (literaturoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego)

Data emisji: 6.04.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/jp

Czytaj także

Roman Jaworski - pisarz z dwóch rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2014 17:00
El Greco, Cervantes, przedśmiertny dansing w oberży, heros z miską na głowie... O zapomnianych książkach niezwykłego polskiego pisarza, kolekcjonera nazwisk, skazanego na swoiste pęknięcie w twórczości opowiadał w Dwójce historyk literatury prof. Jerzy Jarzębski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Witkacy przez całe życie chciał rozmawiać"

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2017 20:00
– Wydaje mi się, że najważniejszy w projekcie Witkacowskiej etyki jest dialog – mówiła dr Agnieszka Kałowska, autorka książki "Witkacy. Etyka".
rozwiń zwiń