X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Pięknej książki nie da się przełożyć na Internet"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2017 19:40
– Papier, druk, konstrukcja oraz introligatorka są w niej tak samo ważne, jak tekst – mówił Gwido Zlatkes, artysta grafik, tłumacz i historyk, a także twórca warszawskiej Galerii Pięknych Książek.
Audio
  • "Pięknej książki nie da się przełożyć na Internet" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Marlith/wikimedia/CC BY-SA 4.0

Gość Dwójki zaznaczył, że "piękna książka" to nazwa zastępcza. – Właściwe określenie to "książka artystyczna", ale termin ten praktycznie w Polsce nie istnieje – powiedział, dodając, że książka taka to przedmiot z pogranicza z literatury i sztuki. – Jednym z najbardziej znanych przykładów jest 800-stronicowe amerykańskie wydanie "Moby'ego Dicka". To w pełni tekst literacki. Z drugiej strony mamy rzeczy, które bardziej należy ulokować w sferze sztuk wizualnych – opowiadał.

Gwido Zlatkes mówił, że ideę pięknej książki można przybliżyć, odwołując się do wiersza figuralnego. – W średniowieczu i baroku utwory te miały kształty ołtarzy, krzyży i kielichów. Apollinaire zrobił wieżę Eiffla. Nie bardzo da się powiedzieć, czy w takim wierszu ważniejsza jest forma, czy treść – tłumaczył.

Artystę pytaliśmy także m.in. o to, dla kogo przeznaczone są piękne książki, z jakich materiałów powstają, w jak niskich nakładach się ukazują i dlaczego numerowane egzemplarze tychże podpisuje się tylko ołówkiem.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Gwido Zlatkes (artysta grafik, tłumacz i historyk)

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

XVII-wieczna historia skryta na dnie Wisły

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 14:30
Zapraszamy na audycję w związku z nowym sezonem przeszukiwania rzeki, gdzie nadal znajdują się rzeczy, które zatonęły na łodziach szwedzkich w czasie opuszczania plądrowanej Warszawy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Péter Nádas. Obsesje i narracje "pisarza miejskiego"

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2017 20:00
– Jego pisarstwo wyróżnia zupełnie nowe konstruowanie tekstu prozatorskiego – mówiła Elżbieta Sobolewska, tłumaczka długo oczekiwanej powieści "Pamięć" Pétera Nádasa.
rozwiń zwiń