"Volta" Machulskiego. Komedia, kobiety, korona i dodatki

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2017 19:45
– Kiedy robię komedię, nie chcę powtarzać środków narracyjnych z moich poprzednich filmów. Dlatego zawsze coś dodaję – mówił Juliusz Machulski, twórca "Volty", która weszła właśnie na ekrany kin.
Audio
  • "Volta" Machulskiego. Komedia, kobiety, korona i dodatki (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Volta od wcześniejszych fabuł Juliusza Machulskiego różni się m.in. tym, że główne role kreują w filmie kobiety. Na zdj. Olga Bołądź, Juliusz Machulski i Aleksandra Domańska podczas uroczystej premiery produkcji
"Volta" od wcześniejszych fabuł Juliusza Machulskiego różni się m.in. tym, że główne role kreują w filmie kobiety. Na zdj. Olga Bołądź, Juliusz Machulski i Aleksandra Domańska podczas uroczystej premiery produkcjiFoto: PAP/StrefaGwiazd/Stach Leszczyński

– Tutaj dodałem retrospekcje historyczne, które są śledztwem w śledztwie – opowiadał reżyser. – Losy poszukiwanego przedmiotu śledzimy przez cztery epoki historyczne: od średniowiecza do XX wieku. To mnie stymulowało, żeby stworzyć dodatkowo cztery fragmenty innej rzeczywistości, które mogłyby być fragmentami innych filmów – powiedział.

Wspomnianym przedmiotem jest korona Kazimierza Wielkiego znaleziona w ścianie lubelskiej kamienicy. Odwołując się do przeszłości, Juliusz Machulski inspirował się autentycznymi zdarzeniami z XIV wieku, gdy słynny polski kronikarz Janko z Czarnkowa planował włamanie do pewnej bardzo ważnej trumny.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą

Przygotowała: Anna Fuksiewicz

Goście: Juliusz Machulski (reżyser filmowy)

Data emisji: 10.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mz

Czytaj także

"Brancz" Machulskiego. Mały realizm na małym ekranie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 17:00
– Najciekawsze są przedstawienia, które opowiadają o rodzinie, o tym, co dotyka nas wszystkich. Myślę, że w postaciach mojej sztuki widzowie mogą odnaleźć siebie samych – mówił w Sopocie Juliusz Machulski, reżyser spektaklu telewizyjnego, który bierze udział w konkursie festiwalu "Dwa teatry".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwester Chęciński: robienie komedii to mordęga

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2017 19:00
– Ten rodzaj komedii, który ja preferuję, wymaga niestety bardzo ciężkiej harówy – mówił słynny reżyser, który 20 marca odebrał nagrodę Złotego Orła za osiągnięcia życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Witold Pyrkosz. Wiecznie młody zawodowiec

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2017 20:13
– Był absolutnym profesjonalistą. Każde spotkanie z Witoldem mogło być lekcją aktorstwa, pokory i cierpliwości. Był wybitnym artystą, który nigdy nie narzekał, w odróżnieniu od wielu młodszych kolegów – mówił reżyser Mariusz Malec o zmarłym 22 kwietnia aktorze.
rozwiń zwiń