Historia i walka o gwiazdki. Łazienki z nowym szefem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 20:00
– Wielu Francuzów dziwi się, że przez kilka lat na początku XIX wieku Łazienki były rezydencją Ludwika XVIII, króla Francji na wygnaniu – mówił prof. Zbigniew Wawer, od 1 marca 2017 r. dyrektor Łazienek Królewskich.
Audio
  • Historia i walka o gwiazdki. Łazienki z nowym szefem (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Prof. Zbigniew Wawer
Prof. Zbigniew WawerFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Prof. Zbigniew Wawer, jeden z najbardziej znanych polskich historyków wojskowości, jest znawcą umundurowania i znaków polskich jednostek z okresu II wojny światowej, autorem monografii "Monte Cassino" oraz współautorem książki "Wojsko polskie w II wojnie światowej". Wcześniej piastował urząd dyrektora Muzeum Wojska Polskiego. Kierując Łazienkami, zamierza szczególną uwagę poświęcić promocji tego miejsca za granicą. 

– Musimy walczyć o swoje miejsce w światowych przewodnikach – powiedział. – W wielu z nich wśród opisów miejsc wartych zwiedzenia mamy na przykład tylko dwie gwiazdki zamiast trzech. Warto, żebyśmy byli jednym z najatrakcyjniejszych parków w Polsce. To o tyle ważne, że staramy się pokazać, że XVIII-wieczna Rzeczpospolita była ważnym państwem europejskim, że jesteśmy państwem, które nie musi wstydzić się własnej historii  dodał.

Gość Dwójki zauważył, że dzieje Łazienek Królewskich są niezwykle barwne, a role w tej historii odgrywało wiele słynnych postaci Europy. Niedawno dołączyli do nich William i Kate, czyli brytyjska para książęca, której wizyta w parku może przyczynić się do podniesienia prestiżu tego miejsca na całym świecie.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Paweł Siwek

Gość: prof. Zbigniew Wawer (dyrektor Łazienek Królewskich)

Data emisji: 19.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/mk

Czytaj także

Atanazy Raczyński. Arystokrata, który się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:35
– Zawarłem z moim bohaterem swego rodzaju układ  – mówił historyk sztuki dr Michał Mencfel, autor książki "Atanazy Raczyński (1788-1874). Biografia".
rozwiń zwiń
Czytaj także

FINA. "Chcemy produkować filmy dobre i istotne"

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2017 18:35
- Jednym z zadań Filmoteki Narodowej - Instytutu Audiowizualnego będzie produkcja lub koprodukcja filmów poruszających ważkie tematy. Czy to będzie dokument, czy fabuła, to już kwestia mniejszej wagi – powiedział Dariusz Wieromiejczyk, dyrektor działającej od 1 czerwca instytucji.
rozwiń zwiń