X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Atanazy Raczyński. Arystokrata, który się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:35
– Zawarłem z moim bohaterem swego rodzaju układ  – mówił historyk sztuki dr Michał Mencfel, autor książki "Atanazy Raczyński (1788-1874). Biografia".
Audio
  • Dr Michał Mencfel opowiada o życiu Atanazego Raczyńskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Anastazy Raczyński sportretowany przez Carla Wilhelma Wacha
Anastazy Raczyński sportretowany przez Carla Wilhelma WachaFoto: Wikipedia/domena publiczna

mencfel raczyński biografia.jpg

– Cały szereg czynników zdecydował o tym, że zainteresowałem się Atanazym Raczyńskim i poświęciłem mu w ostatnich latach sporo czasu – przyznał gość Dwójki. – Ale nie stało się to bezinteresownie. To była przygoda, która się mnie, jako badaczowi życia Raczyńskiego, opłacała – dodał.

Arystokrata, dyplomata, kolekcjoner i miłośnik sztuki Atanazy Raczyński przez całe życie podróżował, a także mieszkał w kilku europejskich miastach (m.in. Berlin, Kopenhaga). – Wszędzie tam, gdzie był, zostawiał po sobie korespondencję i dokumenty. Pokusa, by przyjrzeć się Raczyńskiemu, była związana także z możliwością podróżowania jego tropem – powiedział  dr Michał Mencfel.  – Zawarliśmy układ: ja zobowiązałem się napisać rzetelną książkę na jego temat, on natomiast obiecał oprowadzić mnie do Europie. Obaj wywiązaliśmy się z umowy – mówił.

Z biografem Atanazego Raczyńskiego poruszyliśmy także kwestię trudnej polskiej pamięci o arystokracie. Choć do dziś ceni się go za zbiory malarstwa w Poznaniu, wielu nie może wybaczyć mu jego kontrowersyjnych poglądów na temat polskiej niepodległości.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: dr Michał Mencfel (historyk sztuki z UAM)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolekcja wszystkiego. Wiedeński skarbiec sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:00
– Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu powstało bardzo późno jak na europejskie standardy, w momencie, który można określić jako apogeum kolekcjonerstwa habsburskiego – mówiła historyk sztuki prof. Dorota Folga-Januszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wyrzucam niczego". Opowieści mistrzów zbieractwa

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:00
- Kolekcjonuję wszystko, bardzo wiele rzeczy. Ale to są zawsze praktyczne kolekcje, użyteczne - opowiadał Jarosław Kozłowski, artysta, którego wystawę "Archiwum czasów" można oglądać w warszawskiej Galerii Profile.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nicolas Poussin - malarz, który ukoi tęsknotę za Rzymem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 15:00
- Został malarzem Rzymu w stopniu dużo większym niż którykolwiek z przybyszów, a nawet malarzy miejscowych. To miasto rzuciło nań urok - o XVII-wiecznym francuskim artyście opowiadała w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń