Atanazy Raczyński. Arystokrata, który się opłaca

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2017 18:35
– Zawarłem z moim bohaterem swego rodzaju układ  – mówił historyk sztuki dr Michał Mencfel, autor książki "Atanazy Raczyński (1788-1874). Biografia".
Audio
  • Dr Michał Mencfel opowiada o życiu Atanazego Raczyńskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Anastazy Raczyński sportretowany przez Carla Wilhelma Wacha
Anastazy Raczyński sportretowany przez Carla Wilhelma WachaFoto: Wikipedia/domena publiczna

mencfel raczyński biografia.jpg

– Cały szereg czynników zdecydował o tym, że zainteresowałem się Atanazym Raczyńskim i poświęciłem mu w ostatnich latach sporo czasu – przyznał gość Dwójki. – Ale nie stało się to bezinteresownie. To była przygoda, która się mnie, jako badaczowi życia Raczyńskiego, opłacała – dodał.

Arystokrata, dyplomata, kolekcjoner i miłośnik sztuki Atanazy Raczyński przez całe życie podróżował, a także mieszkał w kilku europejskich miastach (m.in. Berlin, Kopenhaga). – Wszędzie tam, gdzie był, zostawiał po sobie korespondencję i dokumenty. Pokusa, by przyjrzeć się Raczyńskiemu, była związana także z możliwością podróżowania jego tropem – powiedział  dr Michał Mencfel.  – Zawarliśmy układ: ja zobowiązałem się napisać rzetelną książkę na jego temat, on natomiast obiecał oprowadzić mnie do Europie. Obaj wywiązaliśmy się z umowy – mówił.

Z biografem Atanazego Raczyńskiego poruszyliśmy także kwestię trudnej polskiej pamięci o arystokracie. Choć do dziś ceni się go za zbiory malarstwa w Poznaniu, wielu nie może wybaczyć mu jego kontrowersyjnych poglądów na temat polskiej niepodległości.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: dr Michał Mencfel (historyk sztuki z UAM)

Data emisji: 12.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolekcja wszystkiego. Wiedeński skarbiec sztuki

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2017 17:00
– Muzeum Historii Sztuki w Wiedniu powstało bardzo późno jak na europejskie standardy, w momencie, który można określić jako apogeum kolekcjonerstwa habsburskiego – mówiła historyk sztuki prof. Dorota Folga-Januszewska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nie wyrzucam niczego". Opowieści mistrzów zbieractwa

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 12:00
- Kolekcjonuję wszystko, bardzo wiele rzeczy. Ale to są zawsze praktyczne kolekcje, użyteczne - opowiadał Jarosław Kozłowski, artysta, którego wystawę "Archiwum czasów" można oglądać w warszawskiej Galerii Profile.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nicolas Poussin - malarz, który ukoi tęsknotę za Rzymem

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2017 15:00
- Został malarzem Rzymu w stopniu dużo większym niż którykolwiek z przybyszów, a nawet malarzy miejscowych. To miasto rzuciło nań urok - o XVII-wiecznym francuskim artyście opowiadała w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń