Od "Memento" do "Dunkierki". Nolan jako władca czasu

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2017 19:00
- Ten film to kulminacja jego zainteresowań czasem i manipulacją perspektywami czasowymi - mówił o "Dunkierce" Christophera Nolana krytyk filmowy Sebastian Smoliński.
Audio
  • Od "Memento" do "Dunkierki". Christopher Nolan jako władca czasu (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment plakatu promującego film Dunkierka w reż. Christophera Nolana
Fragment plakatu promującego film "Dunkierka" w reż. Christophera NolanaFoto: materiały prasowe/ Wydawnictwa Muzeum Warszawy

"Władcą czasu" nazwał brytyjskiego reżysera drugi gość audycji - Konrad Zarębski, przypominając w Dwójce najważniejszy jego zdaniem film Nolana, czyli "Memento", nakręconą w odwróconym porządku czasowym opowieść o człowieku cierpiącym na utratę pamięci krótkotrwałej. Zabawa czasem jest metodą twórczą zastosowaną przez artystę w "Dunkierce".

- Określenie "władca czasu" jest dobre, bo sugeruje pewną przemoc twórcy wobec materiału - przyznał Sebastian Smoliński. - Nolan rzeczywiście rządzi czasem. Rządzi też wizją Dunkierki, którą przedstawia. Mimo pewnych pozorów dokumentalizmu, to nie jest rekonstrukcja - zauważył.

Omawiając "Dunkierkę", nie sposób nie zwrócić uwagi na dialog tej produkcji z głośnym "Szeregowcem Ryanem" Stevena Spielberga. W Dwójce dyskutowaliśmy o pewnej ważnej różnicy między tymi obrazami, o miejscu Nolanowskiego dzieła w długim rzędzie innych filmów na temat wojennej operacji Dynamo, a także o tym, czy "Dunkierka" na pewno jest o Dunkierce.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Konrad Zarębski i Sebastian Smoliński (krytycy filmowi)

Data emisji: 26.07.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/jsz

Czytaj także

Jerzy Gruza: obserwuję życie od komicznej strony

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2017 19:20
- Mam takie odchylenie, że zdarzenia moje czy innych oglądam od strony zabawnej. Ale to nie znaczy, że jestem komentatorem jednostronnym - podkreślał w Dwójce Jerzy Gruza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia i walka o gwiazdki. Łazienki z nowym szefem

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2017 20:00
– Wielu Francuzów dziwi się, że przez kilka lat na początku XIX wieku Łazienki były rezydencją Ludwika XVIII, króla Francji na wygnaniu – mówił prof. Zbigniew Wawer, od 1 marca 2017 r. dyrektor Łazienek Królewskich.
rozwiń zwiń