Big Data. "Dane, które mogą zmienić wiele"

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 17:30
- Od silników lotniczych, po lokomotywy, turbiny wiatrowe i pralki – wszystkie te sprzęty coraz częściej są monitorowane za pomocą czujników, które gromadząc dane, umożliwiając wcześniejsze wykrycie usterek – powiedział socjolog Dominik Batorski.
Audio
  • Dominik Batorski i Aleksandra Przegalińska-Skierkowska o fenomenie Big Data (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
  • Relacja Krzysztofa Jakubowskiego z Konferencji Polskiego Radia odbywającej się pod hasłem "Big Data – kształtowanie mediów publicznych oraz promowanie muzyki" (Wybieram Dwójkę)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Milles Studio / Shutterstock

Gość Dwójki z Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na Uniwersytecie Warszawskim opowiadał o zjawisku Big Data, które dotyczy nie tylko do analizy danych o naszej działalności w internecie, ale także... monitoringu sprzętów.

- Gdy kiedyś psuła nam się np. pralka, musieliśmy poprosić fachowca o naprawę. Dziś wiele urządzeń podlega monitoringowi, który za pomocą algorytmów wykrywa wszelkiego rodzaju anomalie. Dzięki analizie danych możliwe jest nawet prognozowanie, kiedy nastąpi awaria sprzętu – dodał Dominiki Batorski.

A jak wyglądają mechanizmy kontroli naszych działań w sieci, czy można monitorować człowieka i czy na podstawie danych można przewidzieć atak epilepsji? O tym dowiemy się w nagraniu audycji, dla której przyczynkiem jest organizowana przez Polskie Radio konferencja "Big Data – kształtowanie mediów publicznych oraz promowanie muzyki", którą zaplanowano na piątek 6 października we Wrocławiu.

***

Tytuł audycji:  O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Michał Nowak

Goście: Aleksandra Przegalińska-Skierkowska (Massachusetts Institute of Technology) i Dominik Batorski (Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego na UW)

Data emisji: 5.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/gs


 

Czytaj także

Nathan Hill: nie zamierzałem napisać tak długiej książki

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2017 19:00
- Pisząc tę książkę, nie chciałem rzucać wyzwania czytelnikom. Ta powieść po prostu we mnie rosła. Tworzyłem ją przez dziesięć lat i był to całkowicie naturalny proces – powiedział autor 800-stronicowej powieści "Niksy", która została uznana w USA za najlepszą książkę 2016 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kulka: nie lubię udziwnień i pokazowego grania

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2017 19:00
- Nie przepadam też za zbytnim uzewnętrznianiem swoich uczuć w grze, bo to bywa ciężkie do słuchania. Zalecam za to troszkę skromności - mówił w Dwójce Konstanty Andrzej Kulka. Wybitny skrzypek w tym roku skończył 70 lat.
rozwiń zwiń