Natalia Woroszylska: ojciec nie chciał publikować dziennika

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2017 18:40
- Pisał, bo taką odczuwał potrzebę. Ojciec uważał, że jego zapiski będą kiedyś dokumentem dla badaczy, z którego będą mogli czerpać wiedzę o epoce, ale nie myślał o ich publikacji - mówiła w Dwójce córka Wiktora Woroszylskiego.
Audio
  • PRL w zapiskach Wiktora Woroszylskiego (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment okładki pierwszego tomu dzienników Woroszylskiego
Fragment okładki pierwszego tomu dzienników WoroszylskiegoFoto: materiały prasowe Ośrodka Karta

radziwilowicz jerzy - dzienniki woroszylskiego_1200.jpg
Czytamy "Dzienniki" Woroszylskiego

Niedawno nakładem Ośrodka KARTA ukazały się "Dzienniki 1953–82" Wiktora Woroszylskiego. Autor ten przeszedł drogę charakterystyczną dla wielu polskich intelektualistów w drugiej połowie XX wieku: od uwikłania w komunizm do czynnego sprzeciwu wobec niego. Był nie tylko świadkiem, ale i uczestnikiem wielu kluczowych dla powojennej historii zdarzeń, także wpływając na ich przebieg. 

- Publikacja zapisków ojca była dla mnie trudną decyzją, ale przekonano mnie, że będą one stanowić ważne źródło wiedzy na temat czasów PRL-u widzianych oczami dobrego obserwatora - powiedziała w audycji "O wszystkim z kulturą" Natalia Woroszylska.

Redaktorka obszernego tomu zapisków poety, dr Agnieszka Dębska zapewniła, że przy doborze materiału przeznaczonego do publikacji kierowała się jego wartością historyczną. - Brałam pod uwagę wszystko to, co wydawało mi się ważne publicznie, co dotyczyło spraw społecznych, politycznych czy literackich. Dziennik jest też panoramą środowiska, w którym żył Wiktor Woroszylski, ludzi którzy go otaczali - powiedziała gość audycji.

O tym, że poeta był świetnym obserwatorem życia i to ono stało się jednym z podstawowych tematów dziennika; o jego drodze do niezależności od przychylności partyjnych kacyków PRL-u, o braku zgody na komunistyczne kłamstwa, nadużycia i zbrodnie w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Natalia Woroszylska (córka poety), dr Agnieszka Dębska (redaktorka "Dzienników")

Data emisji: 24.10.2017

Godzina emisji: 18.00

mko/kk

Czytaj także

Tragifarsa rewolucji u Ferdynanda Goetla

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2017 10:00
- Rewolucja opisana u Goetla nie jest dantejskim piekłem, ale czymś, co on sam nazywa zorganizowanym łajdactwem – podkreślił prof. Maciej Urbanowski, opowiadając o twórczości jednego z najwybitniejszych polskich prozaików okresu II Rzeczypospolitej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Walka z hydrą komunizmu. Czytamy "Zgliszcza"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 11:00
W audycji "To się czyta" Andrzej Mastalerz zaprezentował fragmenty powieści Piotra Zaremby, dziennikarza, publicysty i komentatora politycznego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Woroszylski. Rozczarowany kochanek komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:00
– Był absolutnie ideowym komunistą. Uwierzył, że komunizm niesie dobro – mówił Wacław Holewiński o młodzieńczym okresie życia i twórczości Wiktora Woroszylskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świadek trudnych czasów. "Dzienniki" Woroszylskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2017 12:00
W audycji "To się czyta" prezentowaliśmy fragmenty publikacji "Dzienniki 1953–1982" napisanej przez poetę i prozaika związanego z opozycją demokratyczną.
rozwiń zwiń