X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Woroszylski. Rozczarowany kochanek komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:00
– Był absolutnie ideowym komunistą. Uwierzył, że komunizm niesie dobro – mówił Wacław Holewiński o młodzieńczym okresie życia i twórczości Wiktora Woroszylskiego.
Audio
  • Woroszylski. Zdradzony kochanek komunizmu (Literackie portrety/Dwójka)
Wiktor Woroszylski, 1956 r.
Wiktor Woroszylski, 1956 r. Foto: PAP/CAF/Wojciech Kondracki

Wiktor Woroszylski (1927-1996) urodził się 90 lat temu - 8 czerwca - w zasymilowanej rodzinie żydowskiej w Grodnie. II wojnę światową przetrwał dzięki sfałszowanym dokumentom. Życie pod okupacją dało mu coś, co zdecydowało o jego dalszych losach. – Gdy w 1941 r. z Grodna uciekali Rosjanie, jeden z nich zostawił całą furę książek wybitnych pisarzy rosyjskich. Woroszylski, zgarnąwszy je, zakochał się w rosyjskiej literaturze. Do końca życia pozostał wielkim fanem tego języka i tej twórczości – opowiadał Wacław Holewiński.

W Dwójce rozmawialiśmy także o tym, czego w biografii Wiktora Woroszylskiego nie sposób pominąć – o jego powojennym "ostrym, wręcz miłosnym" związku z komunizmem i "szaleńczej wierze" w tę ideologię. Pisarz był wtedy jednym z "pryszczatych" - młodych pisarzy zafascynowanych socrealizmem. W 1952 r. wyjechał na cztery lata do Rosji. To, co tam zobaczył, radykalnie zmieniło jego nastawienie do sowieckiego rzeczywistości.

***

Tytuł audycji: Literackie portrety (w paśmie "Spotkania po zmroku")

Prowadzą: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński 

Data emisji: 8.06.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wspominamy Wiktora Woroszylskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 06:00
Należał do autorów, których władza PRL umieściła na tzw. "czarnej liście”. Zakazano mu drukowania książek, pisania artykułów oraz publicznych wystąpień.
rozwiń zwiń