Woroszylski. Rozczarowany kochanek komunizmu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 16:00
– Był absolutnie ideowym komunistą. Uwierzył, że komunizm niesie dobro – mówił Wacław Holewiński o młodzieńczym okresie życia i twórczości Wiktora Woroszylskiego.
Audio
  • Woroszylski. Zdradzony kochanek komunizmu (Literackie portrety/Dwójka)
Wiktor Woroszylski, 1956 r.
Wiktor Woroszylski, 1956 r. Foto: PAP/CAF/Wojciech Kondracki

Wiktor Woroszylski (1927-1996) urodził się 90 lat temu - 8 czerwca - w zasymilowanej rodzinie żydowskiej w Grodnie. II wojnę światową przetrwał dzięki sfałszowanym dokumentom. Życie pod okupacją dało mu coś, co zdecydowało o jego dalszych losach. – Gdy w 1941 r. z Grodna uciekali Rosjanie, jeden z nich zostawił całą furę książek wybitnych pisarzy rosyjskich. Woroszylski, zgarnąwszy je, zakochał się w rosyjskiej literaturze. Do końca życia pozostał wielkim fanem tego języka i tej twórczości – opowiadał Wacław Holewiński.

W Dwójce rozmawialiśmy także o tym, czego w biografii Wiktora Woroszylskiego nie sposób pominąć – o jego powojennym "ostrym, wręcz miłosnym" związku z komunizmem i "szaleńczej wierze" w tę ideologię. Pisarz był wtedy jednym z "pryszczatych" - młodych pisarzy zafascynowanych socrealizmem. W 1952 r. wyjechał na cztery lata do Rosji. To, co tam zobaczył, radykalnie zmieniło jego nastawienie do sowieckiego rzeczywistości.

***

Tytuł audycji: Literackie portrety (w paśmie "Spotkania po zmroku")

Prowadzą: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek i Wacław Holewiński 

Data emisji: 8.06.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Wspominamy Wiktora Woroszylskiego

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2012 06:00
Należał do autorów, których władza PRL umieściła na tzw. "czarnej liście”. Zakazano mu drukowania książek, pisania artykułów oraz publicznych wystąpień.
rozwiń zwiń