"Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi". Demokracja na ekranie

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 19:30
- Ten film jest w pewnym sensie przełomowy, bo przynosi fundamentalną zmianę w mitologii sagi. Na ekranie obserwujemy świat, który od hierarchii przechodzi w stronę demokratyzacji – powiedział Piotr Gociek.
Audio
  • Dyskusja wokół filmu "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Fragment plakatu promującego film Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi
Fragment plakatu promującego film "Gwiezdne wojny: Ostatni Jedi"Foto: mat. promocyjne

gwiezdne wojny 1200.jpg
40. rocznica "Gwiezdnych Wojen". Serwis specjalny

- Jeszcze w latach 90. amerykański pisarz David Brin wystąpił z gniewnym tekstem przeciwko "Gwiezdnym wojnom", pisząc, że są imperialistyczne i podtrzymują stereotypy klasowe. Chodziło mu o to, że bohaterowie mogą zdobyć stanowiska i moce jedynie w drodze dziedziczenia, a nie dzięki ciężkiej pracy. W tym filmie jest zupełnie inaczej i na ekranie obserwujemy niezwykły powiew demokratyzacji. Okazuje się, że mocą może władać każdy, a przede wszystkim skrzywdzeni i poniżeni – dodał Piotr Gociek.

- Zmiany w najnowszej części sagi to odpowiedź na współczesne czasy – powiedział krytyk filmowy Krzysztof Kwiatkowski. - W statkach i pojazdach zasiadają i kobiety, i mężczyźni, jest też miejsce dla czarnoskórych, jedna z bohaterek ma azjatyckie rysy. Po części taka zmiana retoryki to decyzja ekonomiczna, dzięki której film będzie się sprzedawał na wielu rynkach – mówił gość Dwójki.

Czy na nowej odsłonie "Gwiezdnych wojen" ciąży polityczna poprawność i czy jednak kontynuowanie sagi ma jeszcze sens? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Piotr Gociek (tygodnik "Do Rzeczy"), krytycy filmowi: Michał Oleszczyk, Krzysztof Kwiatkowski 

Data emisji: 18.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mz/kk

Czytaj także

James Joyce napisał... "Gwiezdne wojny"?

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2014 12:00
A dokładnie popularne tematy muzyczne autorstwa Johna Williamsa. Czy eksperyment Krzysztofa Bartnickiego z muzycznym rozkodowywaniem "Finnegans Wake" mówi coś istotnego o najbardziej tajemniczym dziele Joyce'a? A może raczej o naszym sposobie słuchania i rozumienia kategorii dzieła muzycznego?
rozwiń zwiń

Czytaj także

John Williams i XIX-wieczne "Gwiezdne wojny"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2015 15:00
John Williams, twórca ścieżki dźwiękowej do takich obrazów jak "Gwiezdne wojny" czy "Indiana Jones", zmienił historię muzyki filmowej, sprawiając, że Hollywood na nowo zakochało się w muzyce klasycznej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy George Lucas wymyślił swój własny mit?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2015 21:00
- Istnieje mit, że świat "Gwiezdnych wojen" został bardzo dokładnie wymyślony, zanim w ogóle nakręcono pierwsze ujęcie najstarszego filmu serii. Uważny widz wie jednak, że to nieprawda - powiedział publicysta Jan Długosz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy". Powrót do świetności

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2015 19:01
- Reżyser J.J. Abrams zrealizował film z szacunkiem dla oryginalnej trylogii, ale odcisnął na nim swoje autorskie piętno - mówił w swojej recenzji najnowszych "Gwiezdnych Wojen" Jakub Demiańczuk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwiezdne wojny" na czarnych płytach

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2015 09:00
W "Nokturnie" wyjątkowe spotkanie z muzyką z pierwszej trylogii George'a Lucasa kręconej w latach 1977-83.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Gwiezdne Wojny". Muzyka z odległej galaktyki

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 13:16
W "Muzyce w kadrze" wzięliśmy na warsztat muzykę Johna Williamsa do najnowszej części "Gwiezdnych Wojen" - "Przebudzenia mocy".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Łotr 1" i inne gwiezdne wojny

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 14:00
W audycji Kuba Demiańczuk zrecenzował najnowszą odsłonę filmowej sagi George’a Lucasa, która 15 grudnia miała premierę w polskich kinach.
rozwiń zwiń

Czytaj także

40-lecie "Gwiezdnych Wojen" w "Wieczorze płytowym"

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 13:53
Dawno, dawno temu w nie tak odległej galaktyce - ściślej: 40 lat temu... "Wieczór płytowy" poświęciliśmy kultowej muzyce z kultowego filmu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy czeka nas zmierzch kilku wielkich filmowych tematów?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2017 20:00
- Dla mnie formaty ogromnych franczyz w kinie, jak "Obcy" czy "Gwiezdne wojny", powoli wyczerpują możliwość opisywania rzeczywistości. Nie potrafię wykreować w sobie ogromnego entuzjazmu na myśl o kolejnych tytułach z tych serii - mówił w Dwójce krytyk filmowy Michał Oleszczyk.
rozwiń zwiń