X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dziady" Kazimierza Dejmka. 50 lat po zdjęciu z afisza

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2018 19:00
- Kazimierz Dejmek uważał, że wypadki polityczne zmarnowały mu przedstawienie, które on z powodów artystycznych bardzo wysoko cenił - tak o kultowym spektaklu w warszawskim Teatrze Narodowym mówił w Dwójce Janusz Majcherek, współautor książki "Kryptonim Dziady".
Audio
  • "Dziady" Kazimierza Dejmka. 50 lat po zdjęciu z afisza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Glowimages/Eastnews

pap dziady 1967 1200.jpg
"Dziady" 1967. Dejmek wsadza kij w mrowisko

Wokół przedstawienia z 1968 roku narosło wiele legend kulturowych, ale przede wszystkim politycznych. Spektakl zdjęto ze względów politycznych po jedenastu podniesieniach kurtyny, gdyż władze określiły go jako "antyradziecki". Zamieszanie wokół "Dziadów" stało się impulsem studenckich protestów i zapoczątkowało wydarzenia Marca ’68.

Zdaniem historyka prof. Marcina Zaremby zdjęcie "Dziadów" było głupotą, za którą odpowiedzialne jest grono 3-4 niezbyt lotnych urzędników. - To była, jak powiedział Jerzy Kisielewski, "dyktatura ciemniaków". Panowie przestraszyli się, że spektakl będzie miał niekorzystny wydźwięk ideologiczny, uznali, że trzeba coś z tym zrobić.

Krytyk i znawca teatru Tomasz Mościcki dodał, że przed słynną inscenizacją dramatu Mickiewicza o "Dziadach" mówiło się jako o spektaklu groszowym, na którym publiczność jest na pierwszych kilku przedstawieniach, a potem zastępują ją wycieczki szkolne.

W audycji nasi goście rozmawiali o tym, co sprawiło, że wypadki potoczyły się inaczej i atmosfera podczas przedstawień zaczęła gęstnieć. Sięgnęliśmy też po archiwalne nagrania aplauzu podczas jednego z przedstawień oraz wspomnienia Gustawa Holoubka i Andrzeja Seweryna.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadzi: Bartosz Panek

Goście: prof. Marcin Zaremba (historyk), Tomasz Mościcki (krytyk teatralny), Janusz Majcherek (krytyk teatralny)

Data emisji: 30.01.2018

Godzina emisji: 18.00

bch/jp


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Po co ten hejt? Korona królów to telenowela"

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 19:00
- Zadziwiająca jest dla mnie fali krytyki, z którą produkcja się spotkała. Jej twórcy uprzedzali przecież, że będzie to telenowela – mówił w Dwójce aktor Jakub Kamiński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Miśkiewicz: Karpowicz to dla mnie nowy Czechow

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2018 18:35
- Dwa lata temu w osobie Ignacego Karpowicza znalazłem pisarza, który w podobny do mnie sposób patrzy na świat - mówił w Dwójce ceniony reżyser, który w warszawskim Teatrze Soho wystawił powieść "Ości".
rozwiń zwiń