X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dziady" 1967. Dejmek wsadza kij w mrowisko

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2017 21:00
– Podczas prób dało się wyczuć atmosferę uczestniczenia w czymś, co narasta i co może mieć jakieś konsekwencje – wspominał Damian Damięcki, odtwórca roli Jakuba w legendarnym spektaklu Kazimierza Dejmka.
Audio
  • "Dziady" 1967. Dejmek wsadza kij w mrowisko (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Próba generalna Dejmkowskich Dziadów w Teatrze Narodowym. Na zdjęciu m.in. Gustaw Holoubek
Próba generalna Dejmkowskich "Dziadów" w Teatrze Narodowym. Na zdjęciu m.in. Gustaw HoloubekFoto: PAP/CAF/Mariusz Szyperko

dziady 1200.jpg
Mościcki: Dejmkowskie "Dziady" wymknęły się ocenom

25 listopada 2017 r. minęła 50 rocznica premiery Dejmkowskich "Dziadów" w Teatrze Narodowym. Damian Damięcki, wówczas młody absolwent szkoły aktorskiej, opowiadał o pełnych napięcia próbach przed spektaklem, który okazał się jednym z zapalników Marca '68. – Na jednej z prób mówiliśmy Dejmkowi: panie dyrektorze, coś się dzieje we Francji i w Warszawie, czy my powinniśmy tak ostro traktować tekst "Dziadów"? Podejrzewam, że on doskonale wiedział, co się dzieje i w jakim momencie wsadza kij w mrowisko – mówił aktor.

Czy władza od początku wiedziała, z czym ma do czynienia, czy zorientowała się dopiero podczas premiery? Czy rząd był aż tak ślepy, czy może skandal wokół "Dziadów" to wynik frakcyjnych tarć wewnątrz partii? O to pytaliśmy historyka prof. Jerzego Eislera, który tłumaczył okoliczności wystawienia "Dziadów" w warunkach PRL, w którym przecież nawet "prognoza pogody była polityką".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Goście: Damian Damięcki (aktor, odtwórca roli Jakuba w "Dziadach" Kazimierza Dejmka), prof. Jerzy Eisler (historyk, szef warszawskiego oddziału IPN, autor monografii "Marzec 1968. Geneza, przebieg, konsekwencje")

Data emisji: 11.12.2017

Godzina emisji: 18.00

mc/kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kazimierz Dejmek – sztuką zrobił rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 06:08
– Nie jest to postać obojętna, można go po prostu bardzo kochać jako artystę, dyrektora, człowieka – mówił aktor Zdzisław Mrożewski. – Natomiast, można go także nienawidzić w jakimś sensie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wydarzenia marcowe. Co wydarzyło się 49 lat temu?

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2017 15:00
Wiec na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego dał początek tzw. wydarzeniom marcowym w 1968 roku. Więcej o tym w "Zaklinaczach czasu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Kryptonim «Dziady»". Spektakl, który zrodził rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2017 10:00
– To było zdarzenie wyjątkowe, zarówno w historii teatru, jak i w historii Polski. Premiera tego spektaklu w 1967 roku stała się impulsem, który wywołał całą lawinę zdarzeń ściśle politycznych, które zwykle określamy jako "wypadki 1968 roku" – opowiadają o premierze "Dziadów" w Teatrze Narodowym autorzy książki "Kryptonim «Dziady»".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mościcki: Dejmkowskie "Dziady" wymknęły się ocenom

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 12:31
– Nieszczęsny kontekst polityczny przyćmił to, czym to przedstawienie było. Ono wymknęło się spod oceny, jako wydarzenie artystyczne. A było to przedstawienie znakomite – opowiadał w Dwójce Tomasz Mościcki.
rozwiń zwiń