X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Marta Wyka: biblioteka jest metaforą życia

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 18:22
- Z książek czerpiemy coś innego, albo coś więcej, niż tylko wiedzę o pewnych światach, ludziach, o pewnych okolicznościach pisania literatury - podkreślała prof. Marta Wyka, opowiadając o swoim nowo wydanym zbiorze tekstów "Napisane niedawno".
Audio
  • Prof. Marta Wyka o swojej książce "Napisane niedawno" (Wybieram Dwójkę)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/BPTU

łąka_książki_1200.jpg
Co nam daje literatura? Spotkanie z prof. Martą Wyką

Z lektur, tłumaczyła prof. Wyka, czerpiemy "wzory empatii czy niechęci, wzory układania sobie w jakiś sposób życia". - I to, co mnie zawsze fascynuje: czerpiemy ogląd pewnej techniki opowieści, ponieważ cały świat, który nas otacza, składa się z niepoliczalnej liczby opowieści. Każdy w tej chwili swoją opowieść może nam przedstawić - mówiła literaturoznawczyni. - Dla mnie biblioteka jest metaforą życia. Jednocześnie jest to moje życie.

O jakich lekturowych doświadczeniach pisze prof. Wyka w "Napisane niedawno"? Znajdziemy tu, jak opowiadała w Dwójce, i szkice o literaturze francuskiej (a przede wszystkim o "pięknym człowieku" Albercie Camusie), i o wspomnieniach prof. Jacka Woźniakowskiego, i o formie, która może częściowo zdradzić tajemnice pisarza. Jest również o czytaniu i o niejedzeniu.

***

Prowadzi: Dorota Gacek

Gość: prof. Marta Wyka (literaturoznawczyni)

Data emisji: 27.03.2018

Godzina emisji: 17.15

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę"

jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jacek Gutorow. Eseista, tłumacz, poeta

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2018 16:07
Bohaterem audycji "Dwukropek" był krytyk literacki oraz wykładowca literatury brytyjskiej i amerykańskiej na Uniwersytecie Opolskim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Logos i Eros. Lata sześćdziesiąte z Susan Sontag

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2018 12:00
- Ona przez lata rozwijając się, jednocześnie utrzymała w sobie tę wysoką temperaturę refleksji, transgresji i emocji - opowiadała Eliza Kącka o twórczości słynnej amerykańskiej eseistyki. Punktem wyjścia do dyskusji o Sontag był nowo wydany w Polsce jej tom "Style radykalnej woli" z lat 60. ubiegłego wieku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Roberto Calasso uwodzi czytelnika nie uwodząc"

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2018 13:46
- Ma ten największy talent. Czytelnik jest przez niego uwiedziony, ale równocześnie daje mu też wielkie pole do popisu - mówi Tomasz Brzozowski o włoskim pisarzu Robercie Calasso.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Wicha: w każdym mieszkaniu są słoje i warstwy geologiczne

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2018 09:00
- Na podstawie przedmiotów możemy wyróżnić okres pionierski, okres rozkwitu i okres upadku - mówił w Dwójce pisarz Marcin Wicha, autor nagradzanej książki "Rzeczy, których nie wyrzuciłem".
rozwiń zwiń