"Tom Waits spóźnił się na epokę bitników"

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 20:00
- Kiedy startował w pierwszej połowie lat 70., to były czas jeszcze hipisów i już protopunkowców, a on był sierotą po bitnikach i balladach jazzowych. Jego rówieśnicy nie słuchali muzyki, jaką im proponował - mówił w Dwójce dziennikarz Jarosław Szubrycht.
Audio
  • Dyskusja o fenomenie Toma Waitsa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Tom Waits
Tom WaitsFoto: PAP/Soeren Stache

tom waits 1200 PAP.jpg
Wojciech Chmielarz: chyba każdy przechodzi etap fascynacji Tomem Waitsem

Niedawno w Polsce ukazało się siedem zremasterowanych płyt Toma Waitsa z pierwszego okresu kariery. Jarosław Szubrycht przypomniał, że początki tego artysty nie były łatwe. Po umiarkowanym sukcesie debiutu w 1973 roku, wytwórnia szukała pomysłu na uchwycenie klimatu muzyki Toma Waitsa na płycie. Udało się to w pełni na trzecim krążku artysty zatytułowanym "Nighthawks at the Diner". - Postanowiono odtworzyć w studiu klimat małej speluny - opowiadał Jarosław Szubrycht. - Rozstawiono stoliki, zaproszono publiczność, zainstalowano mały bar z trunkami, a jako support dla Toma Waitsa i jego zespołu wystąpiła striptizerka.

Zdaniem dziennikarza jednym z powodów sukcesu piosenek Toma Waitsa było umożliwienia słuchaczom kontaktu z ciemną stroną życia, bez ponoszenia przez nich ryzyka. - On robił to w naszym imieniu.

Na teatralną stronę twórczości Waitsa zwrócił w audycji uwagę reżyser Jarosław Kilian. Z kolei muzyk Mariusz Lubomski opowiadał, w jaki sposób amerykański bard wpłynął na jego twórczość i karierę.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Jacek Wakar

Gość: Jarosław Szubrycht – krytyk muzyczny, Jarosław Kilian (reżyser) oraz Mariusz Lubomski - muzyk

Data emisji: 7.05.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Od Pitagorasa do Toma Waitsa. Strój naturalny

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 11:00
Niewiele nurtów teorii muzyki XX wieku przyniosło tak piękne i zmysłowe brzmieniowe efekty, jak strój naturalny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skryty gwiazdor. Kim tak naprawdę jest Bob Dylan?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2016 16:00
– To artysta, który niechętnie wyjaśnia pogłoski na swój temat. Chętnie je gmatwa, a zarazem ukrywa się przed mediami – mówił krytyk muzyczny Jarosław Szubrycht.
rozwiń zwiń