"W kulturze natychmiastowej satysfakcji nie ma czasu"

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2018 19:00
- W społeczeństwie usług on-demand panuje poczucie jednej wielkiej stopklatki. Nie mamy naturalnego porządku dnia i nocy, możemy np. oglądać filmy albo zamawiać jedzenie, o której chcemy, brakuje zewnętrznych ram - mówiła w Dwójce medioznawczyni dr Kamila Tuszyńska.
Audio
  • Dyskusja o skutkach życia w kulturze natychmiastowej satysfakcji (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/View Apart

koncert 1200.jpg
"Disco polo opowiada o Polsce, o której chętnie zapominamy"

W świecie, w którym od spełnienia pragnień dzieli nas tylko jedno kliknięcie nie ma miejsca na czekanie. Jeśli czegoś chcę, chcę teraz. Nie ma żadnego potem. Z jednej strony taka sytuacja rozwija hedonistyczne nastawienie do życia, z drugiej coraz mniej jest okazji by nauczyć się cierpliwości, o czym mówił w audycji publicysta "Rzeczpospolitej" Artur Bartkiewicz. - Rośnie nam pokolenie ludzi niecierpliwych, co stwarza zagrożenie w czasach kryzysu. Nie wiemy, jak zareagują, kiedy jakichś zasobów będzie mniej. Ponadto brak możliwości natychmiastowej realizacji pragnienia, może prowadzić do dużej liczby nerwic i depresji.

Powszechny i błyskawiczny dostęp do informacji skutkuje też wysypem domorosłych ekspertów od wszystkiego, którzy czują potrzebę zabierania głosu w każdej głośnej sprawie. - Warto pamiętać, że dostęp do informacji nie oznacza jeszcze posiadania wiedzy - podkreśliła  dr Kamila Tuszyńska. - Dziś każdy może największą głupotę napisać w internecie i to jest często nieweryfikowalne.

W audycji rozmawialiśmy o niebezpiecznej melancholii, która pojawia się w kulturze natychmiastowej  satysfakcji. Goście Dwójki wyjaśnili, czym różni się pokolenie "Henryków" od pokolenia "płatków śniegu". Zastanawialiśmy się też w jaki sposób życiowe nastawienie reprezentantów tych grup może wpłynąć w przyszłości na kształt rynku pracy i relacji społecznych.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Michał Szułdrzyński

Goście: dr Kamila Tuszyńska (medioznawca i teoretyczka książek obrazkowych) oraz Artur Bartkiewicz (publicysta "Rzeczpospolitej")

Data emisji: 17.05.2018

Godzina emisji: 18.00

bch

Czytaj także

Dziennikarstwo w czasie internetowej rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2018 17:05
- W czasach, kiedy pojawia się dużo niesprawdzonych informacji, kiedy dużo anonimowych wiadomości wrzucanych jest do sieci, ludzie zaczynają szukać potwierdzenia. I bardzo często potwierdzeniem jest imię i nazwisko dziennikarza - mówił w Dwójkowej dyskusji o kondycji współczesnego dziennikarstwa Paweł Reszka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polską racją stanu jest wsparcie muzeów we Lwowie"

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2018 20:00
- Nie ma innego miasta poza Polską, które byłoby tak istotne z punktu widzenia polskiej kultury. Bez kompleksowego wsparcia tamtejszych instytucji, utracimy wiele dzieł związanych z historią naszego kraju - mówił w Dwójce Wojciech Konończuk z Ośrodka Studiów Wschodnich.
rozwiń zwiń