X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Chuligan jako "wróg klasowy na odcinku młodzieżowym"

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2018 19:00
- To była dekada, kiedy chuliganeria stała się przedmiotem codziennych dyskusji Polaków, ale również polityków partii rządzącej, która nie potrafiła sobie poradzić z nimi - opowiadał w Dwójce Piotr Ambroziewicz, autor książki "Złote lata polskiej chuliganerii. 1950-1960".
Audio
  • Chuligan jako "wróg klasowy na odcinku młodzieżowym" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.

Kto nie zna hasła: "kup pan cegłę" - uwiecznionego choćby w filmie "Ewa chce spać" czy powieści "Zły" Leopolda Tyrmanda - tego zawołania herbowego polskiej chuliganerii? Zdeprawowani młodzieńcy tuż po wojnie stali się jednym z symboli Warszawy. Autor poświęconej im książki Piotr Ambroziewicz wyjaśnił, że z jednej strony byli oni efektem demoralizacji, jaka nastąpiła w czasie wojny, biedy, ale też masowego napływu mieszkańców wsi do miast. - Niektórzy z chłopskich synów jako młodzi robotnicy pierwszy raz w życiu dostali duże pieniądze i trochę im odbiło - mówił gość audycji "O wszystkim z kulturą".

Tymczasem władze PZPR traktowały chuliganów jako problem polityczny. - W mniemaniu komunistów to był wróg klasowy sterowany z Zachodu, przede wszystkim z Ameryki, szkodzący społeczeństwu za dolary. Politycy do tego stopnia upolitycznili chuligana, że stał się przedmiotem posiedzeń komitetu centralnego - opowiadał dziennikarz.

Piotr Ambroziewicz dowodził, że chuligani dokonywali swych czynów przede wszystkim dla draki i nie specjalnie byli zainteresowani zmianą ustroju. W audycji rozmawialiśmy też o stosunkach chuliganów z bikiniarzami oraz przyczynach końca ich złotej dekady. Drugi z gości programu Jarosław Kaczorowski tłumaczył, skąd się wzięła zła sława warszawskiej Pragi oraz przywołał kilka ulubionych chuligańskich "żartów".

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: Piotr Ambroziewicz (dziennikarz), Jarek Spacerolog Praski (przewodnik warszawski z Praskiej Ferajny)

Data emisji: 20.06.2018

Godzina emisji: 18.00 

bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czycz. Stalinizm, polska dusza i zakochany elektryk

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 11:00
– Może to zabrzmi nieco górnolotnie, ale Czycz wspomina, że chciał napisać powieść o robotnikach z powodu poczucia obowiązku – mówiła dr Dorota Niedziałkowska, jedna z edytorek wznowienia książki "Nie wierz nikomu".
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Prof. Jedlicki nie był historykiem, który buduje megalomanię narodową"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2018 12:50
- Pozostawił cenny dorobek. Warto na niego zwracać uwagę właśnie jako na trochę odmienny od tego, co produkuje współczesna historiografia w Polsce - mówił o zmarłym w styczniu br. prof. Jerzym Jedlickim, wybitnym historyku idei i działaczu opozycji demokratycznej w PRL, prof. Marcin Kula.
rozwiń zwiń