Czycz. Stalinizm, polska dusza i zakochany elektryk

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2017 11:00
– Może to zabrzmi nieco górnolotnie, ale Czycz wspomina, że chciał napisać powieść o robotnikach z powodu poczucia obowiązku – mówiła dr Dorota Niedziałkowska, jedna z edytorek wznowienia książki "Nie wierz nikomu".
Audio
  • Stalinizm, polska dusza i zakochany elektryk. Rozmowa o powieści "Nie wierz nikomu" Stanisława Czycza (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Fragment okładki książki Nie wierz nikomu Stanisława Czycza pod redakcją Doroty Niedziałkowskiej, Justyny Urban i Filipa Fierka
Fragment okładki książki "Nie wierz nikomu" Stanisława Czycza pod redakcją Doroty Niedziałkowskiej, Justyny Urban i Filipa FierkaFoto: materiały prasowe wydawnictwa Korporacja Ha!art

nie-wierz-nikomu okładka.jpg

– Można jednak powiedzieć, że tak naprawdę Czycz chciał napisać powieść o tym, jakie spustoszenie siał w Polsce stalinizm i to, co z pozoru nie wydawałoby się nikomu niczym strasznym. Gdy zarzucano mu, że nie pisał o stalinowskich zbrodniach, odpowiadał, że starał się pokazać inne zjawiska, które niszczyły ludzkie psychiki i dusze – opowiadała dr Dorota Niedziałkowska.

Powieść Stanisława Czycza "Nie wierz nikomu. Baza" po raz pierwszy trafiła do księgarń w 1988 r. W ubiegłym roku, w 20 rocznicę śmierci autora, ukazało się wznowienie książki, ale znacznie wzbogacone - o usunięte przez cenzurę części oraz odnalezione fragmenty niepublikowanego wcześniej tomu pt. "Nadbudowa".

W Dwójce rozmawialiśmy o pracy nad edycją książki, która zaczęła się od śledztwa wydawniczego podjętego przez Dorotę Niedziałkowską i Justynę Urban, i o ciekawej historii tej powieści, w której jedną z najważniejszych ról odegrał Andrzej Wajda.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: dr Dorota Niedziałkowska i dr Justyna Urban (edytorki książki Stanisława Czycza "Nie wierz nikomu")

Data emisji: 15.02.2017

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Ona, czyli on. Prawdziwa płeć Marii Komornickiej

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2017 13:00
– W internecie pojawiają się dwie wersje tytułu mojej powieści: "Inna od siebie" oraz "Inny od siebie samego". Już samo to świadczy o tym, że mamy do czynienia z kimś o niejednoznacznej tożsamości – mówiła Brygida Helbig, autorka książki o jednej z najbardziej tajemniczych pisarek XX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eleonora Kalkowska. Polski talent rozwinięty w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2017 08:47
- Artystka trafia do Berlina w wyjątkowym momencie w historii. Po 1918 roku niemieckie miasto z jednej strony naznaczone jest militarną porażką, z drugiej jest to okres, w którym ukonstytuowano Republikę Weimarską – powiedziała w Dwójce Anna Dżabagina, badaczka życia i twórczości zapomnianej polskiej pisarki piszącej w języku niemieckim.
rozwiń zwiń