Maria Wilczek-Krupa: Górecki ciągle natrafiał pod swoimi nogami na jakieś kłody

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2018 20:30
- Bardzo charakterystyczne cechy jego charakteru to upór, uczciwość i niezłomność. Udowadniał to przez całe swoje życie. Dlatego sprowadzanie Góreckiego do samej III Symfonii jest uproszczeniem - mówiła w Dwójce autorka książki "Górecki. Geniusz i upór".
Audio
  • Maria Wilczek-Krupa o swojej książce "Górecki. Geniusz i upór" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Henryk Mikołaj Górecki (2003 r.)
Henryk Mikołaj Górecki (2003 r.)Foto: Jacek Bednarczyk/PAP

kuśmider górecki 1200.jpg
"Górecki. Geniusz i opór" na antenie Dwójki

To kolejna biografia w dorobku Marii Wilczek-Krupy poświęcona przedstawicielowi środowiska śląskich kompozytorów. Pierwszym był Wojciech Kilar. - Wydaje mi się, że prawdą jest to, o czym swego czasu pisał Bogdan Tosza, że tam jest największe skupisko muzycznych geniuszy na metr kwadratowy. Coś w tym jest rzeczywiście. Ogromnie duży jest wkład w muzykę polską twórców związanych ze Śląskiem czy stamtąd pochodzących - podkreślała dziennikarka.

Henryk Mikołaj Górecki w "Głosach z przeszłości" >>>

Górecki jeden pap_20031128_07N 663.jpg
Henryk Mikołaj Górecki - serwis specjalny Polskiego Radia

W przypadku Henryka Mikołaja Góreckiego, o czym można przeczytać w jego biografii, śląskość oznaczała przede wszystkim przywiązanie do miejsca. - On miał w ogóle specyficzne podejście do ziemi. Nawet opowiadano mi, że lubił wziąć do ręki grudkę ziemi i poobracać w palcach, poczuć ją. Ziemia miała dla niego bardzo szczególne znaczenie, zarówno jako miejsce, z którego pochodzi, jak i ziemia fizyczna. Był bardzo związany z tą ziemią, w której się urodził - z Czernicą. Choć praktycznie nie pamiętał jej z dzieciństwa, bardzo lubił tam wracać. Sam mówił często, że on się swoich korzeni nie wypiera - tłumaczyła Maria Wilczek-Krupa.

Dlaczego autorce trudniej było napisać biografię Henryka Mikołaja Góreckiego niż Wojciecha Kilara? W jaki sposob bezpieka uprzykrzała życie Góreckiemu? Kto z jego rodziny wywarł na niego największy wpływ? Jaką przyszłość widziano dla niego w domu rodzinnym? Ile lat miał Górecki, gdy trafił do szkoły muzycznej? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Maria Wilczek-Krupa (dziennikarka prasowa i radiowa)

Data emisji: 3.12.2018

Godzina emisji: 17.30 

pg/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Archiwum Góreckiego to bezcenny zapis jego dzieł"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2018 18:40
- Niezwykłe w tym zbiorze jest to, że obok czystopisów dzieł mistrza, zawiera niemal komplet wersji pierwszych. Są to koncepty, pomysły na utwory, wersje brulionowe. Można prześledzić cały proces tworzenia muzyki - mówił w Dwójce dyrektor Biblioteki Narodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bracia Oleś: chcieliśmy poczuć muzykę Góreckiego jako wykonawcy

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 10:00
- Poświęciliśmy dużo czasu, by z ogromnej spuścizny kompozytora wybrać rzeczy, które da się przełozyć na język jazzowego tria i oddać sens i ducha tej muzyki - mówił o albumie "Górecki Ahead" Barłomiej Oleś.
rozwiń zwiń