"Kartoteka". Dramat, który wyprzedził swoje czasy

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 19:00
- Gdy przegląda się wycinki prasowe, które ukazały się po premierze, to widać rodzaj konfuzji, zaskoczenia i niepewności, jak się z tym tekstem układać - o jednym najbardziej oryginalnych dzieł w historii polskiej dramaturgii mówiła w Dwójce prof. Barbarą Osterloff.
Audio
  • Prof. Barbara Osterloff i prof. Jacek Kopciński o fenomenie "Kartoteki" Tadeusza Różewicza (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Tadeusz Różewicz
Tadeusz RóżewiczFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Kartoteka 1200.jpg
"Kartoteka" Różewicza na zakończenie cyklu "Polski w Dwójce. Czytamy dramaty stulecia"

Tuż przed prezentacją "Kartoteki" w Teatrze Polskim i na antenie Dwójki, w audycji "O wszystkim z kulturą" rozmawialiśmy o fenomenie tego tekstu. Jednym z wyzwań, które Tadeusz Różewicz rzucił twórcom i widzom teatru, była metaforyczna złożoność jego debiutanckiego dramatu. - Widzowie mogą wczytywać w sytuację bohatera wiele różnych sensów, a nie tylko śledzić przebieg fabuły i rozwiązanie akcji... - wyjaśniał w audycji prof. Jacek Kopciński.

Z kolei prof. Barbara Osterloff tłumaczyła, na czym polegało naruszenie przez Różewicza dotychczasowej konwencji dramatycznej, które tak bardzo wstrząsnęło krytyką w latach 60.

W audycji mówiliśmy też o słynnych realizacjach "Kartoteki" oraz dyskutowaliśmy na temat możliwych współczesnych odczytań tego tekstu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadziła: Małgorzata Szymankiewicz

Goście: prof. Barbara Osterloff (historyczka teatru i dramatu), prof. Jacek Kopciński (dramatolog)

Data emisji: 12.12.2018

Godzina emisji: 17.30

bch

Czytaj także

"Różewicz był prorokiem, nie tylko w poezji"

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2018 19:00
- On umiał zobaczyć naszą cywilizację i przewidzieć, w którą stronę ona pójdzie - podkreślał Janusz Drzewucki, autor nowo wydanej książki "Lekcje u Różewicza".
rozwiń zwiń