Mirosław Dzielski - zapomniany myśliciel

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2020 19:00
- Mirosław Dzielski był osobą bardzo integralną, on zawsze starał się łączyć poglądy filozoficzne, praktykę polityczną, aktywność społeczną w całość. I to mu się udawało - mówił o polskim polityku i działaczu Bogusław Chrabota.
Audio
  • Bogusław Chrabota i Henryk Woźniakowski o postaci Mirosława Dzielskiego i jego "Liście do porucznika Borewicza" (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/meunierd

Mirosław Dzielski był prekursorem chrześcijańskiego liberalizmu w Polsce i opozycjonistą. Zdaniem Bogusław Chraboty – postacią niezwykle ważną, jednak wciąż niedostatecznie wyeksponowaną w dzisiejszych czasach. W latach 80. z jego inicjatywy powstało Krakowskie Towarzystwo Przemysłowe, które propagowało poszerzanie sfery wolności w socjalistycznej Polsce. - Towarzystwo Przemysłowe było mocnym ośrodkiem intelektualnym i politycznym i to był początek kapitalistycznej Polski. A zaczęło się od pamfletu zatytułowanego "List do porucznika Borewicza" - wspominał gość audycji.

Zdaniem Bogusława Chraboty, Dzielski uważał, że ideologia komunistyczna i wszystko, co się z nią wiąże obciąża Polskę w największym stopniu. - W swoim tekście Dzielski "złożył" milicjantowi prostą propozycję: "utrzymajcie władzę i przejmijcie własność w zamian za odejście od ideologii". On przewidział w tym tekście parę rzeczy, m.in. to, że dojdzie do szybkiego załamania politycznego PRL.

Z perspektywy czasu wydaje się dość oczywiste, że w 1989 r. partyjni towarzysze bez żalu porzucili socjalizm, by uwłaszczyć się na wspólnym majątku. Jak to możliwe, że dekadę wcześniej przewidział to Mirosław Dzielski?​

- Tamten tekst został napisany wiosną 1980 roku. Dzielski już wtedy czuje sierpień i strajki. Wie, że w Polsce wydarzy się coś istotnego, co zmieni kierunek polskiej polityki. Poza tym on doskonale rozumie, jak zniszczona jest polska gospodarka. Dlatego wytycza bardzo prostą ścieżkę: żadna trzecia droga, o której się wówczas mówiło, tylko po prostu system kapitalistyczny, który trzeba w Polsce obudzić, odwołując się do przykładów współczesnych gospodarek światowych - podkreślił Bogusław Chrabota.

Gościem audycji był również Henryk Woźniakowski, który mówił m.in. o tym, dlaczego myślenie Mirosława Dzielskiego wyprzedzało epokę, a także o jego wizji chrześcijańskiego liberalizmu.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Goście: Bogusław Chrabota, Henryk Woźniakowski

Data emisji: 12.03.2020

Godzina emisji: 17.30

am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zmarła związana w PRL z opozycją demokratyczną aktorka Halina Słojewska-Kołodziej

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2018 12:26
Halina Słojewska-Kołodziej, aktorka, w PRL związana z opozycją demokratyczną, wspierająca strajkujących w sierpniu 1980 r. w Stoczni Gdańskiej, żona byłego więźnia Auschwitz prof. Mariana Kołodzieja, zmarła w czwartek wieczorem w Gdańsku. Miała 85 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ruch Młodej Polski, czyli młodzi opozycjoniści epoki Gierka

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2019 22:00
40 lat temu powstał Ruch Młodej Polski – inicjatywa antykomunistycznych grup opozycyjnych z Gdańska, Gorzowa Poznania, Łodzi i Krakowa.
rozwiń zwiń