Jarema Piekutowski: nie przywykliśmy płacić za kulturę

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 18:00
- Buduje się przepiękne budynki, które mają kulturze służyć, ale to nie jest istota. To są ludzie, którzy tę kulturę tworzą, środowiska i treść. Mamy infrastrukturę i problem z bieżącym finansowaniem działalności kultury - mówił w Programie 2 Polskiego Radia socjolog i publicysta Jarema Piekutowski.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: shuttesrstock/peych_p

Posłuchaj
13:50 [ PR2]PR2 (mp3) 9 lipiec 2020 17_37_54.mp3 Jarema Piekutowski o sytuacji kultury i wsparciu instytucjonalnym (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

Okres lockdownu, obowiązujący wciąż reżim sanitarny i liczne ograniczenia ujawniły wiele słabości naszego systemu finansowania kultury. - Dowiedzieliśmy się, że poza instytucjami finansowanymi w sposób trwały publicznie, tysiące organizacji, które świadczą usługi kulturalne, prowadzą szkoły muzyczne, małe teatry, sale koncertowe, domy kultury, jeżeli mają jakiekolwiek oszczędności, to na kilka miesięcy, a funkcjonują na zasadzie gaszenia pożarów - tłumaczył Jarema Piekutowski.

Czytaj także:

"Portret Salomei Bécu" i inne odzyskane dzieła

"Polish Chamber Music Channel - wspólnie promujemy muzykę polską"

Ustawa o samorządzie gminnym nie nakłada obowiązku prowadzenia domu kultury. Jedyne, co musi być w gminie to biblioteka. - W mieście Trzcińsko-Zdrój rada gminy podjęła uchwałę w sprawie zamiaru likwidacji trzcińskiego domu kultury, bo jest kryzys - podkreślił publicysta. - Tego typu sytuacje sprawiają, że należy się zastanowić jak ten system jest zorganizowany.

Pandemia pokazała, że część instytucji kultury w dużej mierze finansuje się sama, a dotacje stanowią do 50 procent ich dochodów. Tymczasem, zdaniem Jaremy Piekutowskiego, nasze społeczeństwo nie jest wystarczająco zamożne, żeby płacąc za bilety utrzymać te placówki. - Wiemy, że jeżeli odkładamy, żeby przeżyć do pierwszego, to kultura w wydatkach domowych jest pierwsza do odstrzału. Tylko jakie społeczeństwo będziemy mieli, jeżeli zrezygnujemy z kultury? - pytał gość Dwójki.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jarema Piekutowski (publicysta, socjolog)

Data emisji: 9.07.2020

Godzina emisji: 17.35


Czytaj także

Muzeum Warszawy po zamknięciu z powodu pandemii ponownie otwarte dla zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 09:44
Wraz z otwarciem powrócił program „BudujeMy!” - cykl warsztatów, wykładów i spacerów upamiętniających 75. rocznicę rozpoczęcia odbudowy Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

40 mln euro strat z powodu epidemii. Luwr ponownie otwarty dla zwiedzających

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2020 17:12
Po trzymiesięcznym zamknięciu spowodowanym kwarantanną wprowadzoną w związku z epidemią koronawirusa znów czynny jest Luwr. Wciąż jednak zwiedzających obowiązują pewne ograniczenia, a eksperci uważają, że muzeum czeka trudny finansowo sezon. 
rozwiń zwiń