"Polish Chamber Music Channel - wspólnie promujemy muzykę polską"

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 11:02
- Chcielibyśmy, żeby ten kanał rozwinął się i zapraszamy do współpracy naszych kolegów - artystów promujących muzykę polską, mało znaną, ale również tę powszechnie rozpoznawalną - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Krzysztof Karpeta, współtwórca kanału Youtube "Polish Chamber Music Channel".
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Minerva Studio

Posłuchaj
14:29 [ PR2]PR2 (mp3) 25 czerwiec 2020 09_33_34.mp3 Rozmowa o kanale na YouTube "Polish Chamber Music Channel" (Poranek Dwójki)

Gośćmi "Poranka Dwójki" byli polscy artyści młodego pokolenia: pianista Michał Rot oraz wiolonczelista Krzysztof Karpeta. Z muzykami rozmawialiśmy o startującym w piątek (26.06) kanale na YouTube "Polish Chamber Music Channel". - Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie będą dostępne dzieła kameralne, myśleliśmy głównie o wiolonczeli z fortepianem - tłumaczył Krzysztof Karpeta.

Celem kanału jest promowanie polskiej muzyki kameralnej we współpracy z szerokim gronem artystów, które zaproszone jest do udziału w projekcie. - Dzięki stypendium "Kultura w sieci" zaczynamy już od czerwca. Pierwszym filmem zainaugurujemy działalność tego kanału. Będzie to Sonata G-mol Fryderyka Chopina, a film został zarejestrowany w sali Narodowego Forum Muzyki. - opowiadał wiolonczelista. - Chcielibyśmy, żeby uczniowie szkół muzycznych II stopnia, studenci i wszyscy melomani mieli dostęp do dzieł, które niekiedy wymagają pomocy w promocji - dodał.

Zobacz także:

Muzycy już od dwunastu lat sięgają w swoim repertuarze po wyjątkowe kompozycje, które z różnych powodów zostały zapomniane. W dorobku mają album z utworami znakomitej wiolonczelistki prof. Victorii Yagling. - Niewiele osób wie, że pisała wspaniałe kompozycje - zaznaczył Michał Rot. - Zdecydowaliśmy się nagrać na naszym pierwszym albumie komplet dzieł, które napisała na wiolonczelę i fortepian - podkreślał.

- Staramy się tę muzykę propagować. To są znakomite dzieła, bardzo emocjonalne, również wymagające. Spotykamy się z bardzo dobrym odbiorem. Wciąż spływają do nas pozytywne recenzje - opowiadał Krzysztof Karpeta. - Znakomicie czujemy się w muzyce doby romantyzmu, jak i XX wieku, a także ideą propagowania muzyki mniej znanej - dodał. 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki 

Prowadził: Paweł Siwek

Goście: Michał Rot (pianista) i Krzysztof Karpeta (wiolonczelista)

Data emisji: 25.06.2020

Godzina emisji: 9.30

Czytaj także

Andrzej Filończyk: zaśpiewam arie z obecnego i przyszłego repertuaru

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2020 13:00
- Będzie to Czajkowski, Donizetti, Bellini, Korngold. Będą też arie, które mam zaplanowane na przyszłość, np. "Don Giovanni", który odbędzie się w przyszłym sezonie w Dreźnie, i Bellini, "Purytanie", we Frankfurcie - zapowiadał swój występ w "Domówce z Dwójką" jej kolejny gospodarz Andrzej Filończyk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Konieczny: w Wiedniu zabrzmi mój ukochany repertuar

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2020 13:21
- Bardzo się cieszymy, że możemy wrócić do naszej działalności. Napisałem nawet w mediach społecznościowych, że pewnie będąc jutro (11.06) w Operze Wiedeńskiej będę scenę całował, że mogę wrócić i dla tej niewielkiej cząstki publiczności zaśpiewać - mówił w "Poranku Dwójki" Tomasz Konieczny, którego usłyszymy wraz z pianistą Lechem Napierałą w pierwszym po wielotygodniowym zamknięciu występie na deskach Opery Wiedeńskiej. Retransmisja w Dwójce!
rozwiń zwiń