REKLAMA

Artur Bartkiewicz: wzrasta rola turystyki lokalnej

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 18:00
- Nawet jeżeli pandemia zostanie w jakiś sposób opanowana, to prawdopodobnie zanim rzucimy się do dalekich podróży międzynarodowych, to będziemy instynktownie podróżować bliżej domu, by w razie nawrotu pandemii móc do niego wrócić - mówił w Dwójce dziennikarz i publicysta Artur Bartkiewicz.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

mapa_ok.jpg.jpg
Paweł Cywiński: wakacje raczej w Gołdapi czy Koszalinie niż Egipcie

Posłuchaj
14:14 _PR2_AAC 2020_11_26-17-30-34.mp3 Artur Bartkiewicz o turystyce po pandemii (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób zmieni się turystyka po pandemii. Nikt nie jest również w stanie przewidzieć, kiedy powrócimy do regularnych podróży, tym bardziej, że dotychczasowe prognozy nie sprawdziły się. Jak podkreślił gość audycji, jedyną pewną informacją jest to, że turystyka jest jedną z branż najbardziej dotkniętych przez pandemię.

- Po prawie roku walki z epidemią wiemy, że tym, co napędza pojawianie się ognisk zachorowań, jest mobilność społeczna. Podróżując przenosimy wirusa, ale podróżowanie jest istotą turystyki, stąd takie ogromny straty tej branży - opowiadał Artur Bartkiewicz.

Czytaj też:

- W tym roku międzynarodowy ruch turystyczny spadnie prawdopodobnie do 80%, a to są ogromne straty, zwłaszcza dla państw, które stawiają na turystykę. Wiemy też, że niektóre formy turystyki, jak na przykład all inclusive, mogą się długo podnosić po pandemii. Bo nawet jeżeli w jakiś sposób ją opanujemy, to takie formy beztroskiego wypoczywania i korzystania ze wspólnych przestrzeni w hotelach będą się wiązały z pewną obawą o zakażenie.

Dziennikarz zaznaczył również, że turystyka jest ściśle powiązana z innymi branżami, takimi jak chociażby transport czy gastronomia. Jest przez to również jednym z motorów napędowych globalizacji. - Jak wylicza Światowa Organizacja Turystyki, w związku z pandemią zagrożonych jest 100 mln miejsc pracy na świecie, czyli mówimy o wielkiej branży, która pełni ważną rolę w redystrybucji dóbr.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Artur Bartkiewicz (dziennikarz, publicysta)

Data emisji: 26.11.2020

Godzina emisji: 17.30

Czytaj także

Od środy obowiązuje zakaz lotów międzynarodowych do dziewięciu państw

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 10:10
Od środy, do 8 grudnia br., obowiązuje zakaz międzynarodowych lotów cywilnych do dziewięciu państw, w tym m.in. USA, z wyjątkiem lotnisk w stanach Illinois i Nowy Jork, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Gruzji, Armenii. Na liście nie ma krajów z UE.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Protokół sanitarny dopracowany". Jest decyzja ws. otwarcia stoków narciarskich

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 10:45
Protokół sanitarny dotyczący korzystania ze stacji narciarskich został dopracowany, stoki będą zimą otwarte - poinformował we wtorek na Twitterze minister rozwoju, pracy i technologii wicepremier Jarosław Gowin.
rozwiń zwiń