Jakub Wiech: wciąż nie zdobyliśmy się na politykę klimatyczną, która obniży globalną emisję

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 18:00
- Jeszcze 20 lat temu dyskusja na temat ocieplenia klimatu była domeną bardzo wąskiego grona ekologów czy aktywistów, zainteresowanych tematem. Teraz w zasadzie wszyscy mówią o globalnym ociepleniu i to jest temat, który się rozlał po debatach i dyskusjach, co widać również na przykładzie Polski - mówił w Dwójce publicysta i dziennikarz Jakub Wiech.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: studiovin/Shutterstock

Posłuchaj
28:56 Owzk 5.08.2021.mp3 Jakub Wiech o wpływie globalnego ocieplenia na politykę (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

miasto ekologia zieleń grafika 1200.jpg
Radosław Gajda: podczas lockdownu ludzie spędzali czas na terenach zielonych

W ostatnich latach nie tylko kraje tropikalne zmagają się ze znacznym wzrostem temperatur. Również Antarktyda w ciągu ostatnich dwóch lat odnotowała najwyższe temperatury. Inne państwa, jak Australia, USA czy Grecja, zmagały się z ogromnymi pożarami. Niemcy zaś padły ofiarą powodzi. 

- Naukowcy wciąż badają genezę tych zjawisk i zastanawiają się, na ile zmiana klimatu w kierunku globalnego ocieplenia wpłynęła na to, co się wydarzyło w Belgi, Niemczech czy Austrii. Patrząc jednak przez pryzmat badań, które zostały przeprowadzone w przeszłości, wiemy, że 70% ekstremalnych zjawisk atmosferycznych zmieniło swoją intensywność i częstotliwość właśnie przez globalne ocieplenie - wyjaśniał Jakub Wiech.  - Powódź stulecia, która niedawno nawiedziła naszego zachodniego sąsiada, będzie się powtarzać i będziemy mieć kilka takich powodzi w ciągu jednego stulecia - dodał.

- Zaczęliśmy zmieniać klimat, kiedy zaczęliśmy oddawać do atmosfery bardzo duże ilości gazów cieplarnianych – przede wszystkim dwutlenku węgla. Te gazy cieplarniane tworzą wokół naszej planety kołderkę, zatrzymują promieniowanie przy jej powierzchni i podnoszą średnią globalną temperaturę - mówił publicysta. Jego zdaniem postępujące globalne ocieplenie niesie za sobą nie tylko zmianę warunków klimatycznych czy paradygmatów gospodarczych.

Czytaj też:


Klimat 1200.jpg
Polityka bezpieczeństwa klimatycznego

Wiele zmian możemy zaobserwować również w polityce. - To widać dobrze na przykładzie Polski, gdzie m.in. wszyscy kandydaci do Europarlamentu mieli swoje własne programy transformacji energetycznej bądź programy przeciwdziałania globalnego ociepleniu - zauważył Jakub Wiech.

Jego zdaniem, Polska ma wiele do nadrobienia pod względem naszej świadomości klimatycznej i ekologicznej. - Jesteśmy w ogonie stawki, jeżeli spojrzymy na to, jak te debaty wyglądają w innych krajach Europy. Polska, przez swoje naturalne właściwości, czyli oparcie gospodarki w dużej mierze na węglu, niestety przespała szansę i sygnały, które dochodziły z zewnątrz w kwestii transformacji w kierunku niskoemisyjności. A takich sygnałów było dużo. Teraz dopadło to nas w sposób gwałtowny i nadrabiamy braki, przygotowując się na poniesienie pewnych ciężarów transformacji, która się szykuje - zauważył.

Czytaj też:

Jakub Wiech zwrócił uwagę, że polityka walki ze skutkami ocieplenia klimatu staje się na świecie nową normalnością, również w środowiskach prawicy. - W Stanach Zjednoczonych republikanie, którzy kontestowali politykę klimatyczną, coraz częściej mówią, że globalne ocieplenie zachodzi i jest to wina człowieka. W Polsce, gdzie mamy faktycznie bardzo duże zaległości, ta zmiana też musi nastąpić.

- Nasza transformacja energetyczna jest podyktowana tempem narzuconym przez Unię Europejską. W obecnym kształcie UE, która traktuje politykę klimatyczną jako nowe spoiwo dla nadwyrężonej wspólnoty, nie jesteśmy w stanie się "wymiksować" z transformacji europejskiej gospodarki. I tutaj zielona prawica mogłaby odegrać bardzo ważną rolę moderatora i jednocześnie recenzenta w kwestii wysuwanych przez lewicę pomysłów w sprawie walki z ociepleniem klimatu - zaznaczył gość audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Michał Szułdrzyński

Gość: Jakub Wiech (dziennikarz, publicysta)

Data emisji: 5.08.2021

Godzina emisji: 17.30

am

Czytaj także

"Punkt krytyczny". Jak nie zmienić Ziemi w piekło

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2017 19:00
– Pojęcie "punktu krytycznego" odnosi się do momentu, w którym możemy jeszcze powstrzymać wzrost temperatury do względnie bezpiecznej granicy – mówił Łukasz Bluszcz, reżyser filmu "Punkt krytyczny. Energia OdNowa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogoda czy klimat? O czym nam mówią wahania temperatur?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 14:55
Pogoda to jeden z tych tematów, na które rozmawiamy najchętniej. Ostatnie miesiące nie rozpieszczają, więc i powodów do niepokoju mamy wiele. Czym jednak tłumaczyć wszelkie anomalie?
rozwiń zwiń