Czy dzisiejsza szkoła podoła wyzwaniom przyszłości?

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2021 15:00
- Będziemy potrzebować za chwilę takiego modelu szkoły, który nauczy nas, jak znajdować pomysł na siebie. Postęp technologiczny prowadzi coraz bardziej do automatyzacji i robotyzacji i niedługo znajdziemy się w świecie, w którym praca będzie swego rodzaju wyjątkiem - mówił w Dwójce dr Mikołaj Marcela.
Uczniowie w czasie zajęć szkolnych
Uczniowie w czasie zajęć szkolnychFoto: ESB Professional/Schutterstock

Posłuchaj
28:25 O wszystkim z kulturą Michał Marcela Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi 10.08.2021.mp3 Mikołaj Marcela: w momencie pójścia do szkoły tracimy ciekawość świata (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

 

- Im dłużej młodzi tkwią w systemie, tym bardziej zamieniają się w szkolne żywe trupy - twierdzi Mikołaj Marcela w książce "Selekcje. Jak szkoła niszczy ludzi, społeczeństwa i świat". Stawia w niej prowokacyjną tezę, że życie bez szkoły w jej obecnym kształcie byłoby lepsze.

- To nie jest książka przeciwko dyrektorom szkół, czy nawet poszczególnym politykom, to jest książka przeciwko instytucji, która w pewien sposób wpływa na nas tak, że przestajemy być sobą - mówił zaproszony do audycji autor.


szkoła shutterstock 1200.jpg
Jak powinna wyglądać edukacja przyszłości?

Czy można odpowiedzialnie postulować rewolucję w systemie edukacji? Czy rzeczywiście szkoła jest miejscem, w którym wpaja się uległość, bierność i ślepe posłuszeństwo? Czego i jak powinna ona uczyć?

Czytaj też:

- Są badania z lat 70. Grażyny Kochańskiej, które pokazują, że moment pójścia do szkoły jest momentem utraty ciekawości poznawczej, a jest to emocja kluczowa, jeżeli chodzi o naukę. Gdy podążamy za entuzjazmem, pojawia się ciekawość poznawcza, dopiero wtedy jesteśmy w stanie się uczyć - wyjaśniał rozmówca w czasie audycji i zastanawiał się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

- Ten model szkoły, w którym dzisiaj funkcjonujemy i który przejął cały świat, powstał w Prusach. To była szkoła, która miała za cel tworzenie posłusznych obywateli, którzy wypełniają swoją funkcję w państwie. To była monarchia absolutna i to był czas, w którym szkoła miała łamać zapędy rewolucyjne, które się wtedy, po rewolucji francuskiej, po wojnach napoleońskich, pojawiały.


***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą 

Prowadził: Michał Nowak

Gość: dr Mikołaj Marcela (pisarz, ekspert w tematyce edukacji dzieci)

Data emisji: 10.08.2021

Godzina emisji: 17.30

mw

Czytaj także

Jan Pelczar: ta książka powstała z pasji do latania

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2021 19:50
- Starałem się zrobić z tego wielowątkową opowieść, ponieważ dla mnie w lataniu najważniejsza jest zmiana perspektywy. To, że nagle mogliśmy się wznieść nad Ziemię, że mogliśmy, także dzięki pilotowi spojrzeć na Ziemię jako całość, to jest bardzo ważne - mówił w Dwójce Jan Pelczar, autor książki "Lecę. Piloci mi to powiedzieli".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Łukasz Zboralski: edukacja to podstawa bezpieczeństwa na drodze

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2021 19:45
- Cieszy mnie nurt oddziaływania w kierunku przebudowy polskich miast, to potrwa jeszcze wiele lat i jest kosztowne. W ciągu ostatniej dekady w Polsce udało się wyprowadzić ruch z miast na drogi tranzytowe, ekspresowe, obwodnice, autostrady, infrastruktura jest kluczowa - mówił na antenie Dwójki Łukasz Zboralski, redaktor naczelny portalu brd24.pl.
rozwiń zwiń