"Anna Tomaszewicz otworzyła szpital dla biednych kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 18:00
- Kobiety jako lekarki nie były uważane za osoby kompetentne, które są w stanie sprostać takiemu zajęciu, były bardzo długo traktowane pobłażliwie. Wtedy to była rewolucja, o Annie Tomaszewicz gazety pisały już wtedy, gdy wyjeżdżała z Mławy do Zurychu - mówiła na antenie Dwójki Ałbena Grabowska, pisarka, autorka scenariuszy, doktor neurologii.
Anna Tomaszewicz-Dobrska
Anna Tomaszewicz-DobrskaFoto: Polona.pl

shutterstock_Marquez1200.jpg
Ałbena Grabowska: wróciłam do mojej ukochanej książki Márqueza

Utalentowana, wykształcona, pełna zapału - Anna Tomaszewicz po ukończeniu studiów medycznych w Zurychu wraca na ziemie polskie. Chce otworzyć własną praktykę lekarską. Ale członkowie Warszawskiego Towarzystwa Lekarskiego nie widzą w niej zdolnej koleżanki po fachu, tylko kobietę.

A kobieta, ich zdaniem, leczeniem zajmować się nie powinna. Przełomem okazuje się praktyka w… haremie. W książce "Doktor Anna" Ałbena Grabowska opisuje niezwykły życiorys pierwszej dyplomowanej lekarki praktykującej na ziemiach polskich. O niezwykłej bohaterce jej nowej powieści rozmawialiśmy z autorką w audycji "O wszystkim z kulturą".


Posłuchaj
35:23 [i]_AŁBENA_1.mp3 Ałbena Grabowska i jej książka "Doktor Anna" o Annie Tomaszewicz, cz. 1 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

22:51 [i]_AŁBENA_2.mp3 Ałbena Grabowska i jej książka "Doktor Anna" o Annie Tomaszewicz, cz. 2 (O wszystkim z kulturą/Dwójka)

  

Jak przyznała Ałbena Grabowska, jest to fabularyzowana biografia. - Nie dotarłam do faktu, który jednoznacznie by ją zainspirował do wyjazdu z Mławy do Zurychu. Kiedy skończyła pensję, musiała mieć świadomość swych wielkich możliwości intelektualnych - powiedziała.

Dodała, że coraz częściej zdarzają się jej ciekawe przypadki pacjentów. - Ostatnio przyjechał do mnie pewien pan i stwierdził, że na jego problem neurologiczny może zaradzić tylko osoba, która napisała "Stulecie winnych" - mówiła pół żartem.

W drugiej części rozmowy, zamieszczonej także w serwisie podcasty.polskieradio.pl Ałbena Grabowska - doktor neurologii - opowiedziała także o niezwykłym początku kariery pisarskiej, stopniowym odchodzeniu od medycyny na rzecz literatury i o doświadczeniach muzycznych.

Obejrzyj wideo:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Ałbena Grabowska (pisarka, autorka scenariuszy, doktor neurologii)

Data emisji: 13.10.2021

Godzina emisji: 17.30

mo

Zobacz więcej na temat: lekarz Jakub Kukla Dwójka
Czytaj także

Arthur Conan Doyle. 10 mniej znanych faktów z życia twórcy Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2023 05:50
Arthur Conan Doyle zmarł 7 lipca 1930 roku, przeżywszy 71 lat wypełnionych lekturą książek, praktyką lekarską, a przede wszystkim pracą pisarską, której najtrwalszym śladem jest cykl powieści i opowiadań o Sherlocku Holmesie. Lecz Doyle miał także inne pasje, a do tego spotkało go kilka interesujących przygód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Powinniśmy szanować ciszę". Prof. Henryk Skarżyński o tym, jak uniknąć problemów ze słuchem

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 12:50
- Hałas ma wpływ nie tylko na słuch, ale pośrednio także na pracę innych narządów. Dopiero po latach okazuje się, że początki danej choroby były związane z hałasem - mówił w Programie 1 Polskiego Radia otolaryngolog prof. Henryk Skarżyński.
rozwiń zwiń