Polskie Radio
Section05
Magdalena Ogórek

Wystawa #dziedzictwo i jej znaczenie dla polskiej tożsamości

Ponad 650 różnorodnych obiektów sztuki z czterech kategorii: geografia, język, obywatele i obyczaj. Od 23 czerwca 2017 roku do 7 stycznia 2018 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie można podziwiać niezwykłą wystawę #dziedzictwo. Na temat jej roli dla umocnienia polskości oraz wrażeniu, jakie robi na oglądających, mówił w audycji Utracone, Odzyskane dr hab. Andrzej Szczerski, kurator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie odzyskanie niepodległości

Czy obraz "Taniec wśród mieczów" wróci do Polski?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego złożyło wniosek o zabezpieczenie obrazu Henryka Siemiradzkiego "Taniec wśród mieczów". Teraz czeka na decyzję angielskiego sądu. Polska strona domaga się powrotu obrazu do Polski i wyegzekwowania go na rzecz Skarbu Państwa. Czy są na to szanse? – Scenariusze mogą być różne. Sprawa nie jest łatwa – powiedział Marek Kozubal z "Rzeczpospolitej".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Magdalena Ogórek malarstwo Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Kolejny utracony podczas wojny obraz wraca do Polski

Obraz "Ulica wraz z ruiną zamku" Roberta Śliwińskiego wrócił do Polski. W Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego ambasador USA w Polsce Paul W. Jones i przedstawiciele FBI przekazali na ręce szefa resortu kultury Piotra Glińskiego utracone podczas II wojny światowej dzieło. Obraz trafi do Muzeum Narodowego we Wrocławiu. W Polskim Radiu 24 komentarz dr Magdaleny Ogórek, historyk sztuki, autorki audycji Utracone, Odzyskane na antenie Polskiego Radia 24.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jak chroniono działa sztuki w czasie wojen?

- Metody chronienia dzieł sztuki w czasie wojny bywały różne. Działania, które były podejmowane jeszcze przed wybuchem wojny, to m.in. deponowanie swoich przedmiotów w muzeach, ale także przewożenie rzeczy z majątków na prowincji do Warszawy. Kierowano się bowiem zasadą z I wojny światowej. Warszawa wówczas nie ucierpiała, a zostały zniszczone majątki podwarszawskie – mówił w audycji "Utracone, Odzyskane" dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor „Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945”.
Zobacz więcej na temat:  historie II wojna światowa zabytki reparacje wojenne Magdalena Ogórek Stefan Żeromski Warszawa

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…”. Wystawa w Łodzi

„Utracone – odzyskane. Ciąg dalszy…” – to tytuł wystawy, którą obecnie można oglądać w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkaset zabytków, które podczas II wojny światowej zostały zagrabione przez okupującą Polskę III Rzeszę. W audycji Utracone, Odzyskane rozmowa z Joanną Borucką-Piech i Kingą Stanecką, przedstawicielkami muzeum.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Łódź Magdalena Ogórek II wojna światowa

"Dobrze wkomponowali się w machinę państwową III Rzeszy"

Nie tylko Niemcy podczas II wojny światowej zajmowali się grabieżą polskich dzieł sztuki. Jak wskazywał w audycji Utracone, Odzyskane dr Robert Kudelski, ekspert ds. strat wojennych w zakresie dóbr materialnych i zbiorów sztuki, większość specjalistów zajmujących się „zabezpieczaniem” będących w Polsce dzieł sztuki była Austriakami.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Austria Magdalena Ogórek dzieła sztuki

"Ufam, że prezydent ma plan porozumienia się z PiS"

– Obawiam się, że przedłużanie tego wszystkiego czasowo będzie ze szkodą dla Polaków. Od kilku dni jest debata, a tam gdzieś czekają zwykli ludzie, poszkodowani przez sądy, złe prawo – mówiła w Debacie Poranka Magdalena Ogórek. We wtorek prezydenckie projekty ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym zostały złożone w Sejmie. Teraz oceni je Biuro Legislacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Trybunał Stanu Krajowa Rada Sądownictwa Andrzej Duda Magdalena Ogórek prezydent

Jak oszacować straty Polski z czasów II wojny światowej?

Rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa reparacje wojenne Niemcy dzieła sztuki Magdalena Ogórek

"Próby odzyskania dzieł sztuki są drogą przez mękę"

W ostatnim czasie rozgorzała dyskusja o możliwość ubiegania się przez Polskę o reparacje wojenne. Biuro Analiz Sądowych wydało ekspertyzę, według której Polsce przysługują wobec Niemiec roszczenia odszkodowawcze. O stratach wojennych w audycji Utracone Odzyskane mówił dr Mariusz Klarecki, historyk sztuki, współautor "Raportu o stratach wojennych Warszawy i jej mieszkańców w latach 1939–1945".
Zobacz więcej na temat:  reparacje wojenne dzieła sztuki Niemcy II wojna światowa Magdalena Ogórek

Utracone, Odzyskane. Historia "Pokoju chocimskiego"

"Pokój chocimski" pędzla Marcella Bacciarellego, nadwornego malarza króla Stanisława Augusta, przedstawia historyczną scenę zawarcia traktatu pokojowego między Polską a Imperium Osmańskim w Chocimiu 9 listopada 1621 roku. Obiekt wymaga kompleksowych prac konserwatorskich, które mają powstrzymać procesy niszczenia, a także wydobyć wszystkie jego walory artystyczne, historyczne i estetyczne. O „Pokoju chocimskim” mówił w audycji Utracone, Odzyskane Ziemowit Koźmiński, zastępca dyrektora ds. marketingu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 II wojna światowa Muzeum Narodowe w Warszawie Turcja Magdalena Ogórek Zamek Królewski